مشاهده خبر

شنبه 6 خرداد 1402

«انارستان» و توصیه‌هایی برای بارداری سالم

ویژه برنامه طب سنتی «انارستان»، پنجشنبه این هفته با حضور دکتر اسحاقی و با موضوع بارداری سالم، از شبکه افق پخش شد.

0

در این برنامه دکتر سمیه اسحاقی پزشک و متخصص طب سنتی با اشاره به پیش‌زمینه‌های ضروری بارداری اظهار کرد: لازم است زوج‌های جوان حداقل 6 ماه قبل از اقدام به فرزندآوری، به پزشک زنان مراجعه کنند تا مشاوره‌های لازم از جمله مشاوره ژنتیک به آنها ارائه شود زیرا بسیاری از مشکلات، قابل اصلاح هستند که از آن جمله می‌توان به فشار خون، بیماری‌های اعصاب و روان، اعتیاد به مواد مخدر و سیگار، عدم تحرک و دیابت اشاره کرد.

به گفته او، اولویت قبل از بارداری و هنگام آن هم برای زن و هم مرد، زندگی سالم و به تبع آن تولد نوزادی سالم است و تعیین جنسیت در اولویت بعدی قرار دارد.

اسحاقی با اشاره به تاثیر تغذیه و برخی دیگر از موارد بر روی تعیین جنسیت جنین خاطرنشان کرد: البته هیچ کدام از این اقدامات قطعی نیستند و نمی‌توانند صد در صد به تولد نوزاد پسر یا دختر منجر شوند.

این متخصص طب سنتی گفت: نقش پدر در آرامش مادر و فرزند، اهمیت زیادی دارد و به یک بارداری و زایمان ایمن و تولد نوزادی سالم می‌انجامد؛ در دوران بارداری، زنان دچار تغییرات زیادی از نظر جسمی و روحی می‌شوند که مدارا و صبر همسر، نقش تعیین‌کننده‌ای در این زمینه دارد.

وی افزود: در مطالعات علمی مشخص شده که جنین در هفته هجدهم از نظر شنوایی تکامل پیدا کرده و در هفته بیست و هشتم، می‌تواند به عوامل محرک صوتی پاسخ بدهد و اگر مادر دچار اضطراب ناشی از دعوا با همسر شود، جنین صدای ضربان قلب بالای او را می‌شنود و روی او هم تاثیر منفی می‌گذارد و حتی ممکن است منجر به سقط شود.

اسحاقی با بیان اینکه حس چشایی جنین در هفته 25 هفتگی تکامل یافته است گفت: در این موقع اگر مادر، موادی مانند نیکوتین یا الکل مصرف کند، این مواد به جنینش هم منتقل می‌شود و او مزه این مواد را می‌چشد.

از دیگر بخش‌های برنامه انارستان در روز پنجشنبه، آیتم «نون و نمک» شامل آموزش سوپ کینوا،

انارستان، ویژه برنامه طب سنتی شبکه افق است که شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 و به صورت زنده با اجرای عترت افشار و آرمان غفاریان روی آنتن می‌رود.

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها