سبحانیان: دولت سیزدهم اقدامات بی نظیر اقتصادی داشته است


معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد در برنامه عیار شبکه افق گفت: اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است.محمدهادی سبحانیان در بخش گفت‌وگوی برنامه تلویزیونی «عیار» که سه‌شنبه شب به صورت زنده روی آنتن شبکه افق سیما رفت اظهار کرد: وقتی گفته می‌شود تورم کاهش یافته، به معنای ارزان شدن کالاها نیست بلکه روند افزایش قیمت آنها سرعت کمتری گرفته است.

وی افزود: دولت سیزدهم در 6 ماهه دوم سال گذشته و 6 ماه اول امسال عملکرد مناسبی داشته اما به خاطر برخی مشکلات در 6 ماهه دوم سال، افزایش قیمت داشته‌ایم و با وجود همه گام‌هایی که برداشته شده، تورم بالایی داریم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه ناترازی‌هایی در اقتصاد ایران وجود دارد که خودش را به شکل تورم نشان می‌دهد گفت: البته این ناترازی‌ها هم طی یک یا دو سال برطرف نمی‌شوند.

وی ادامه داد: مسئله ساده نیست اما راهکارش را بلدیم ولی به این زودی نمی‌توان آن را حل کرد.

سبحانیان خاطرنشان کرد: تورم، صرفا مسئله دولت نیست بلکه مسئله کل حاکمیت است؛ مثلا مجلس می‌تواند روی کاهش یا افزایش آن نقش داشته باشد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد بیان کرد: دولت عملکرد موفقی در کنترل هزینه‌ها داشته و در حوزه درآمدی هم رشد خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه امسال تحقق درآمدهای مالیاتی 100 درصد رشد داشته با اینکه میزان مالیات تولیدکنندگان کاهش یافته افزود: مودیان مالیاتی جدید و همچنین افراد دارای فرار مالیاتی شناسایی شده‌اند.

سبحانیان تصریح کرد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون بیش از 40 درصد رشد نقدینگی داشتیم که جزو ناترازی‌های اقتصادی محسوب می‌شود.

به گفته او، سرعت رشد نقدینگی به کمتر از 30 درصد کاهش یافته و این اراده در دولت وجود دارد که باز هم این روند را کاهش دهد.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد ادامه داد: کمیته رفع ناترازی‌ها در مجموعه‌ی دولت شکل گرفته و از مجلس هم می‌خواهیم به این مسئله کمک کند؛ چاپ پول به ضرر مردم است بنابراین ما باید قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: ثروت ملی به درستی توزیع نمی‌شود که نمونه آن، ارز ترجیحی بود یا در حوزه انرژی، مصرف بدی داریم و آنچه به دست اقشار محروم می‌رسد کمتر از آن چیزی است که ثروتمندان استفاده می‌کنند.

سبحانیان با بیان اینکه به دنبال بازتوزیع منابع به سمت اقشار محروم و افزایش قدرت خرید بدون استقراض از بانک مرکزی هستیم عنوان کرد: افزایش حقوق، بازتوزیع منابع نیست بلکه باید در حوزه انرژی، این مسئله را دنبال کنیم.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد خاطرنشان کرد: سالانه 50 هزار میلیارد تومان به سوخت هواپیما یارانه تعلق می‌گیرد در حالیکه کمتر از 5 درصد مردم از هواپیما استفاده می‌کنند بنابراین می‌توان این یارانه سنگین را به کسانی داد که در طول سال حتی یک سفر هم نمی‌روند.

وی افزود: طی یک سال گذشته بیش از 2 میلیون مؤدی جدید مالیاتی شناسایی شده‌اند همچنین هزاران حساب تجاری و هزاران حساب بانکی اجاره ای از طریق پایگاه داده‌های بانکی مورد رصد قرار گرفته و شناسایی شده‌اند.

معاون سیاست‌گذاری وزارت اقتصاد با بیان اینکه اقدامات بی نظیر و کم نظیری در حوزه اقتصاد و طی یک سال گذشته صورت گرفته ولی در سفره مردم خودش را نشان نداده است گفت: نمی‌توان 8 سال اقتصاد کشور را به مذاکره گره زد و در دو سال همه آن کمبودها و مشکلات را حل کرد.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی واقعیت حرف مخبر در جلسه غیر علنی مجلس چه بود؟

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی ویژه ی برنامه تلویزیونی عیار که سه شنبه شب روی آنتن...

منتشر شده در ۳ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی خوش چهره: مصوبه مولدسازی در همان مقدمه کار مبهم است

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، دکتر محمد خوش چهره در بخش گفتگوی ویژه ی برنامه تلویزیونی «عیار» که سه شنبه شب روی آنتن زنده شبکه افق سیما رفت با ا...

منتشر شده در ۱ ماه پیش
برنامه‌های تلویزیونی امیر دریادار ایرانی: آینده‌ای درخشان در انتظار مکران است

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، امیر دریادار شهرام ایرانی در گفت وگوی ویژه ی برنامه تلویزیونی عیار که سه شنبه شب روی آنتن زنده شبکه افق سیما رفت ا...

منتشر شده در ۱ ماه پیش