روابط ایران و عربستان روی ریلی جدید


برنامه نقش جهان در پخش این هفته خود به موضوع توافق اخیر ایران و عربستان سعودی پرداخته است.به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، عباس مقتدایی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در برنامه نقش جهان گفت: کشور ما در منطقه موقعیت بسیار مهمی دارد که این با نقش آفرینی ایران در منطقه باعث شده که نقش بسیار مهمی در منطقه داشته باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نفوذ معنوی ایران در منطقه بسیار گسترش داشته است. در حوزه فرهنگی بسیار فراتر از مرزهای سیاسی هستیم که به دنبال ایجاد وحدت در منطقه هستیم و این با خواسته قدرت‌های فرامنطقه‌ای در تناقض است.

وی افزود: جمهوری اسلامی پیام آور صلح است. حال اگر این فضا را داشته‌ باشیم بسیار طبیعی است که رژیم صهیونیستی که منافع خود را در چند دستگی کشورهای مهم منطقه می‌دانند از این توافق بسیار عصبی شوند. از این جهت موضوعی که امروز اتفاق افتاده است، مهمترین موضوع سیاست خارجی ایران است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: عربستان امروز به این مهم دست یافته است که اگر می‌خواهد در منطقه نقش خود را به خوبی ایفا کند باید به سمت ایران بیاید و ایران هم پیشتر اعلام کرده بود که در جهت ایجاد وحدت بین کشورهای مسلمان آماده گذشت و مذاکره است. بنابراین گفتگوها بین ایران و عربستان از 2021 آغاز شد و پس از 5 دور مذاکره امروز به این توافق رسیده‌اند.

وی ادامه داد: عربستان در مقطعی تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا و به خصوص ترامپ بوده است و اقداماتی را صورت داده است. جمهوری اسلامی اما همیشه بر این مهم تاکید داشته است که کشورهای مسلمان نباید با هم مشکلی داشته باشند و اگر هم موضوعی بود نباید در فضاهای دشمنی همچون خانواده حل شود. به عنوان مثال چرا باید کشورهای عربی همچون امارات در آن سوی خلیج فارس با کشور مقتدری چون ایران در این سوی خلیج فارس اختلاف داشته باشند. این اختلاف چیزی جز تلاش آمریکایی‌ها برای بر هم زدن ثبات منطقه نیست.

مقتدایی خاطرنشان کرد: امروز سیاست آسیایی آقای رئیس جمهور و به طور کلی کشور جواب داده است. ایران در سازمان شانگهای عضو رسمی هستیم و با بسیاری دیگر از کشورهای بزرگ آسیایی هم پیمان هستیم. امروز ایران یک کشور امن دارای اقتدار است و این شرایط با همکاری با دیگر کشورهای همسایه چون عربستان می‌تواند پیشتر از پیش تقویت شود.

وی توضیح داد: امروز با توجه به شرایط جدید در منطقه جنگ طلبان منزوی شده‌اند. علت ترس اینها قدرت مند شدن ایران است. زیرا تا به امروز با کوفتن بر طبل ایران هراسی ماهیت خود را حفظ کرده‌اند ولی این موضوع دیگر شوخی بیش نیست و همه کشورهای همسایه دیگر فهمیده‌اند که ایران به دنبال جنگ و نابودی در جهان نیست. امروز روابط ما با کشورهای دیگر همچون هند نیز بسیار گسترش یافته است.

علاقه‌مندان می‌توانند فایل کامل این برنامه را «اینجا» مشاهده کنند.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

مستند ایران قطب اقتصادی و گردشگری

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، «ایران نامه» نام مجموعه مستند تولیدی و جدید شبکه افق با رویکرد اقتصادی و گردشگری است که بر اساس کتاب سفرنامه جمشید...

منتشر شده در ۴ روز پیش
مستند راویان قرآن

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، مستند «سرزمین ستاره ها» یکی دیگر از تولیدات شبکه افق سیما است که در ایام نوروز پخش می شود. این مجموعه مستند به...

منتشر شده در ۴ روز پیش
مستند روایت فعالان اجتماعی

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، مستند «یکی از میان جمع» یکی دیگر از تولیدات شبکه افق سیما است که در ایام نوروز پخش می شود. این مجموعه مستند به...

منتشر شده در ۴ روز پیش