چالش‌های پیچیده‌ای که با تماسِ "آقای بازیگر" آغاز می‌شوند!


حسن آخوندپور تهیه‌کننده مستند مسابقه "تماس" اعتقاد دارد که این رئالیتی‌شو برای تمرکز روی چالش‌های اجتماعی ساخته شده و هر کدام از شرکت‌کننده‌ها، سوژه اصلی هر قسمت از این چالش‌اند.به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، تصویربرداری مستند مسابقه «تماس» با تهیه‌کنندگی حسن آخوندپور همزمان در تهران به کارگردانی صابر الله‌دادیان و در مشهد به کارگردانی اشکان ضیایی و مرتضی ملتجی ادامه دارد اما پخش آن از ابتدای فروردین‌ماه شروع شده و هر روز روی آنتن شبکه افق می‌رود.

این رئالیتی‌شو اجتماعی، چالش‌های شهری مربوط به طبقات مختلف به ویژه اقشار محروم جامعه را محور اصلی خود قرار داده و شرکت‌کنندگان سعی می‌کنند در هر قسمت، نگاه خود به این مسائل را به ساده‌ترین شکل ممکن برای مخاطبان روایت کنند.

همه آنهایی که در تماس حضور داشته‌اند یا خواهند داشت، پس از فراخوانی عمومی و مصاحبه حضوری از طبقه متوسط جامعه انتخاب شده‌اند و حالا نوبت سیاوش طهمورث است که در یک لحظه خاص با آنها تماس بگیرد و در مراحل مختلف، همراهی‌شان کند.

برای نزدیک‌تر شدن به بحث، با تهیه‌کننده این مستند مسابقه هیجان‌انگیز و متفاوت به گفت‌وگو نشستیم؛ حسن آخوندپور با بیان اینکه «تماس» از حیث ساختار و حتی فرم روایت در تلویزیون ایران تجربه مشابهی نداشته است می‌گوید: تاکنون رئالیتی‌شوهای مختلفی را در تلویزیون و پلتفرم‌های اینترنتی شاهد بوده‌ایم ولی نوآوری در روایت و ساختار، یک موفقیت برای تیم تولید تماس محسوب می‌شود به خصوص اینکه این کار متفاوت برای اولین بار در تلویزیون تجربه شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون 20 قسمت این مسابقه تصویربرداری و برای پخش تحویل شبکه افق شده است عنوان کرد: علاوه بر اینکه تیم تولید در حال انجام یک کار جدید و خلاقانه‌اند، تماس یک تجربه بزرگ برای مدیران تصمیم‌گیر سازمان و شبکه افق هم بوده است چه اینکه از همان مراحل طرح و ایده تا پیش تولید و حالا هم در پخش، این ویژگی کاملاً مشهود است.

تهیه‌کننده این رئالیتی‌شو تلویزیونی با بیان اینکه در تماس با داستانی مواجهیم که شرکت‌کنندگان، آن قصه را بر اساس روحیه، دید و تجربه زیستی خود پیش می‌برند خاطرنشان کرد: در لابه‌لای بخش‌های مختلف، آرزوها و دیدگاه‌های هر شرکت‌کننده به شیوه‌ای نوآورانه برای مخاطب تصویرسازی می‌شود تا حس همذات‌پنداری بهتری هم شکل بگیرد.

وی ادامه داد: مسابقه به این صورت است که در یک روز خاص، سیاوش طهمورث با شرکت‌کنندگان تماس می‌گیرد و آنها متناسب با فیلمنامه، وارد بازی می‌شوند ولی همیشه، همه چیز مثل داستان از قبل نوشته شده پیش نمی‌رود چون شرکت‌کننده مختار است تصمیم‌های در لحظه بگیرد و حتی از مسابقه بیرون بیاید.

آخوندپور با بیان اینکه ممکن است شرکت‌کننده تصمیمی بگیرد که سناریو را تغییر دهد و و حتی سرنوشت خودش را در این بازی عوض کند گفت: به این ترتیب تیم تولید و کارگردانی با یک برنامه مشخص روبرو نیستند و به عبارتی یک برنامه روتین تولیدی هم نداریم.

او درباره چرایی انتخاب سیاوش طهمورث برای هدایت‌گری مستند مسابقه تماس هم می‌گوید: مخاطب ایرانی، برداشت ویژه‌ای از چهره، نگاه و شخصیت این بازیگر نام آشنا دارد، لحن بیان سیاوش طهمورث به گونه‌ای است که حتی می‌تواند شرکت‌کنندگان را در لحظاتی فریب بدهد یا اینکه در مسیری قرار دهد که قصه‌ای متفاوت شکل بگیرد؛ البته این روند تولید حتی در بودجه کار هم تاثیرگذار است اما ارزش این را داشت که تجربه‌ای متفاوت و رو به جلو را رقم بزنیم.

تهیه‌کننده مستند مسابقه " تماس" افزود: برای هدایتگری مسابقه، نیاز به آدمی داشتیم که هم قدرت نقش‌آفرینی داشته باشد و هم در اجرای مستند قوی باشد، حتی بتواند در جایی با بلوف یا تشری که به شرکت‌کننده می‌زند، فضایی هیجان‌انگیز و مستند خلق کند.

وی بیان کرد: ساختن فضایی که ترس را به شرکت‌کننده و مخاطب القا کند، از عهده هر مجری و بازیگری بر نمی‌آید و حتی شاید کار بازیگران قدر اما جوان هم نباشد؛ اتوریته‌ای که طهمورث دارد و همه او را با این ویژگی می‌شناسند، همچنین چهره و پختگی و گرمی صدای این بازیگر، بهترین انتخاب برای هدایتگری قوی و مسلط برای تماس بود.

تهیه‌کننده مستند مسابقه «تماس» تصریح کرد: سعی کردیم انتخاب شرکت‌کنندگان هم به شیوه‌ای خاص باشد به عبارتی هر کدامشان یک زیر لایه اجتماعی هم داشته باشند و خودشان هم داستانی که قرار است پیش ببرند را به شکل باورپذیری ارائه دهند که در نهایت سبب شود مخاطبان احساس کنند این آدم‌ها و این قصه‌ها، از اجتماع و شهر خودشان انتخاب شده‌اند.

وی با بیان اینکه طراحی قصه هر قسمت، در بستر اجتماع شکل می‌گیرد و با یک کار صرفاً نمایشی روبرو نیستیم گفت: این ویژگی سبب شد کارگردانی تماس هم متفاوت با رئالیتی‌شوهای مشابه باشد زیرا در سایر کارها یک اتفاق از قبل پیش‌بینی شده رقم می‌خورد و شرکت‌کنندگان و هدایتگران طبق آن پیش می‌روند اما در تماس این شرایط متفاوت است زیرا یک درام داریم و قصه‌ای که برای هر شرکت‌کننده متغیر است بنابراین کارگردان باید به شدت مراقب باشد که بخش نمایشی کار به اصطلاح بیرون نزند و اجرای مستندگونه کار حفظ شود.

آخوندپور با بیان اینکه پیوست اجتماعی هم به این کار چسبیده است گفت: از کارتن خوابی تا اعتیاد و تولید زباله و اختلاف طبقاتی، همه اینها یک اتفاق اجتماعی در دل خود دارند که هم تیم تولید و هم شرکت‌کنندگان باید به آن وفادار باشند در واقع وفاداری به موضوعات اجتماعی دغدغه مجموعه تولید بوده و به همین دلیل پیش تولیدی طولانی داشتیم تا همه چیز تمرین شود و با آمادگی کامل به استقبال اتفاقات پیش‌بینی نشده برویم.

تهیه‌کننده مستند مسابقه تماس با بیان اینکه مدل تصویربرداری و صحنه گردانی اتفاقات مستند هم تجربه‌ای متفاوت و برای نخستین بار در این رئالیتی‌‎شو بوده است عنوان کرد: از چیزی که ابتدا در ذهن تیم تولید بود فاصله زیادی گرفتیم و تغییرات بسیاری حاصل شده اما آنچه فیلمبرداری کردیم و تدوین و پخش شده، تقریبا همان است که در نهایت به آن رسیده بودیم.

وی ضمن تشکر از مدیریت شبکه افق به خاطر حمایت و همراهی در طرح و تولید مستند مسابقه تماس گفت: ایده اصلی تماس از رئالیتی‌شوهای مشابه‌ای در تلویزیون‌های اروپایی گرفته شده ولی می‌توان گفت این تاثیرگذاری حدود 20 درصد است و 80 درصد مابقی، ایده‌پردازی‌های بومی شده و البته توجه به مسائل اجتماعی است چه اینکه نمونه‌های خارجی صرفاً برای سرگرمی ساخته می‌شوند ولی تماس، موضوعات و چالش‌های اجتماعی را محور اصلی قرار داده است.

 

پی نوشت: این مصاحبه در خبرگزاری تسنیم تهیه و تولید شده است.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

مستند «تماس» به نیمه راه رسید/ تصویربرداری در تهران و مشهد ادامه دارد

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، در حالی پخش مستند- مسابقه «تماس» به نیمه راه رسیده است، که تصویربرداری آن همزمان در تهران و مشهد ادامه دارد. «...

منتشر شده در ۱ ماه پیش