پنهان ماندن تسهیلات زیر 100 میلیارد تومان


برنامه فرامتن در یکی از قسمت‌های خود به موضوع عدم شفافیت در تسهیلات زیر 100 میلیارد تومان پرداخته است.



به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، ميثم خسروي كارشناس اقتصادي در برنامه انارستان گفت: مجلس در بند د تبصره 16، بانک مرکزی را موظف کرده است تا تمامی تسهیلات کلان و اشخاص مرتبط را افشا کند که متاسفانه دولت دو گام بسیار بد در این سیاست اصلاحی برداشته است، یکی اینکه حد انتشار را غیر متناسب با سرمایه بانک‌ها و با عددی بسیار بالایی قرار داده تا بخش زیادی از تسهیلات اعطا شده منتشر نشود.

وی افزود: در همین بند قانون آمده است که تمامی تسهیلات اعم از جاری و... باید منتشر شود. حال دولت لایحه جدیدی داده و در آن اینطور بیان کرده که صرفا تسهیلات غیر جاری افشا شود که در نگاه اول منطقی است اما نکته این است که همین که کسی وامش جاری باشد یا خیر هم در اختیار بانک است یعنی ممکن است شما وام را پرداخت نکرده باشید ولی بانک اسم شما را منتش نکند.

این كارشناس اقتصادي در ادامه تاکید کرد: این لایحه اخیر دولت بسیار خطرناک است و راه شفافیت را تحت الشعاع قرار داده و راه فرار را برای انتشار این افراد و شفافیت در این حوزه می‌بندد.

حجت الاسلام شجاعي، نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه برنامه گفت: برای ما مایع تعجب است که دولت سیزدهم با رویکرد انقلابی که باید رویکرد اصلاح اشتباهات گذشته را داشته باشد و هدف خود را شفافیت در حوزه مالی قرار دهد بر این لایحه انقد اصرار داشته باشد.

وی افزود: بسیاری از دوستان درباره هدف دولت از این لایحه اینطور برداشت کرده‌اند که دولت به دنبال این است که افراد خوش حساب را نباید اسمش را علنی کنیم. با این هدف دولت اینطور به نظر می‌رسد که شفافیت یک افزار حکمرانی اقتصادی و مالی نیست بلکه به عنوان یک ابزار تنبیهی دیده می‌شود.

نائب رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه تاکید کرد: شفافیت یکی از ارکان و ابزارهای حکمرانی است که باید در آن در این حوزه‌ها بیشترین بهره را برد. بنابراین اعلام تمام تسهیلات کلان یمی از فوایدش همین جلوگیری از رانت، فساد و کشف تخلفات است.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی مسئله پوشش زیر ذره‌بین فرامتن

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، پوشش نامتعارف در سطح کشور مسئله ای فرهنگی و اجتماعی است که جامعه ما به دلیل الگو برداری از فرهنگ غرب زده، بیش از ی...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی واگذاری ورزشگاه به تیم‌های فوتبال پایتخت

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در برنامه فرامتن در مورد واگذاری دو ورزشگاه به تیم های استقلال و پرسپولیس گفت: سال...

منتشر شده در ۲ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی ایجاد وزارت بازرگانی بله یا خیر؟!

به گزارش شبکه افق سیما، محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در برنامه فرامتن گفت: ادغام وزارت بازرگانی و صنایع که در سال 90 اجرا شد، هدفش کوچک سا...

منتشر شده در ۲ هفته پیش