قاسم‌پور: متولی واحدی برای توانمندسازی خانواده‌های زن سرپرست نداریم


رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس گفت: متولی واحدی در دولت برای حمایت و توانمندسازی خانواده‌های زن سرپرست نداریم ضمن اینکه برنامه توانمندسازی هم وجود ندارد.به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، دکتر فاطمه قاسم‌پور در گفت‌وگوی ویژه برنامه این هفته عیار شبکه افق سیما با بیان اینکه اشتغال غیر رسمی غیر پایدار، یکی از دلایلی است که سبب شده نرخ بیکاری زنان در ایران کاهش یابد ولی تعداد زنان شاغل هم نسبت به گذشته کمتر شده باشد اظهار کرد: در عین حال شیوع کرونا، تاثیر بیشتری روی اشتغال زنان نسبت به اشتغال مردان گذاشت.

وی افزود: نیمی از دانشجویان و تحصیل‌کردگان ایرانی را زنان تشکیل می‌دهند ولی میزان اشتغال آنها به این نسبت نیست و همین امر موجب ناامیدی آنها از اشتغال شده است.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شاید هر شغلی هم برای زنان متناسب نباشد ولی نباید همه چیز را گردن زنان انداخت؛ سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی اجتماعی ما باید به گونه‌ای باشد که نظام هنجاری جامعه و کانون خانواده آسیب نبیند. تسهیلات شغلی به زنان در ایران از خیلی از کشورها کمتر است.

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود، 13 درصد خانواده‌های ایرانی «زن سرپرست» هستند البته تا این رقم تا 17 درصد هم پیش‌بینی می‌شود.

قاسم‌پور با بیان اینکه 30 سال است برای حمایت و توانمندسازی خانواده‌های زن سرپرست قانون داریم ولی بر تعداد زنانی که نیاز به حمایت دارند اضافه شده است گفت: مشکل اینجاست که متولی واحدی در دولت برای حمایت و توانمندسازی این زنان نداریم و بدتر اینکه برنامه توانمندسازی هم نداریم.

رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حوزه توانمندسازی خانواده‌های زن سرپرست، پایگاه رفاه ایرانیان باید تقویت و نظام چند لایه تامین اجتماعی ایجاد شود. وزارتخانه‌ای که باید لایحه مربوطه به این نظام را تدوین کند، یک ماه است وزیر ندارد!

وی با بیان اینکه اقدامات انجام شده، چندان توان‌افزا نیستند و افراد نیازمند را از چرخه دریافت حمایت خارج نمی‌کنند افزود: البته باید گفت مسئله بودگی زنان برای نظام حاکمیتی و سیاسی ایران به حد کافی رسیده است و نهادهای حاکمیتی و مردمی باید در کنار هم، مدل جدیدی برای این توانمندسازی اجرایی کنند ضمن اینکه مسئله زنان و خانواده، فرابخشی است و ناظر به حوزه‌های مختلف، باید به آن ورود کرد.

 

نیمی از زنان سرپرست خانواده تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند

در بخش دیگری از این گفت‌وگو، حبیب‌الله آسوده معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد نیز در ارتباطی تلفنی اظهار کرد: حدود یک و نیم میلیون نفر از زنان سرپرست خانواده توسط کمیته امداد و بهزیستی حمایت می‌شوند.

وی ادامه داد: مدل جدیدی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانواده طراحی شده تا نظام بتواند همه زنان دارای این شرایط را پوشش دهد و در مسیر توانمندسازی قرار دهد تا آنها و خانواده‌هایشان به عنوان فعال اقتصادی و اجتماعی اثرگذار باشند.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی لباس ایرانی - اسلامی چه لباسی است؟

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، دکتر سید مجید امامی در گفت وگوی ویژه برنامه تلویزیونی عیار شبکه افق که سه شنبه شب روی آنتن رفت با بیان اینکه گردش...

منتشر شده در ۵ روز پیش
برنامه‌های تلویزیونی پاویون ویژه کالاهای ایرانی در آمازون

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، علی رضا پیمان پاک در گفت وگوی ویژه برنامه این هفته عیار شبکه افق با بیان اینکه کشورهای آفریقایی بازاری بکر و پرسود...

منتشر شده در ۲ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی شاه میرزایی: خلق پول و کاهش ارزش ریال؛ عامل اصلی تورم

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، علیرضا شاه میرزایی سه شنبه شب در گفت وگوی برنامه عیار شبکه افق سیما با بیان اینکه سیاست ارز ترجیحی یعنی اختصاص ارز...

منتشر شده در ۳ هفته پیش