مسئله حجاب؟!


برنامه جهان‌آرا با موضوع رمزگشایی از تلاش برای نابودی حجاب، ناموس و غیرت در جامعه ایران بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.به گزارش روابط‌عمومی شبکه افق سیما، مقوله حجاب از دیرباز با تاریخ ملت ایران عجین شده است و صرفاً مسئله‌ای مربوط به دین اسلام هم نیست. به گفته بسیاری از مورخان زنان اشراف‌زاده حتی پیش از ظهور اسلامی نیز از پوشش برای محفوظ ماندن از جنس مخالف بهره می‌برده‌اند.

حجاب در ایران پس از ظهور اسلام، جلوه دینی به خود گرفت و زنان ایران باتوجه‌به تأکید دین مبین اسلام و عمل به شعایر دینی حجاب کردند که در عصر حاضر با روی کار آمدن حکومت پهلوی دست خوش تغییر و انحراف گردید که با پیروزی انقلاب مردم ایران از انحراف رهایی یافته و به سنت‌های خود بازگشت.

حال امروز که پیش از 40 سال از انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد هر روز شاهد آن هستیم که دشمنان این ملت مسئله حجاب را دست‌مایه خود قرار داده و برای نابودی آن تلاش می‌کنند. به‌منظور بررسی همین موضوع برنامه جهان‌آرا در پخش شنبه‌شب خود با دعوت از دکتر محمدحسین ساعی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و دکتر سجاد صفارهرندی، رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی به این جزئیات این موضوع پرداخت.

برهنگی از دوران باستان در فرهنگ غرب وجود داشته است
دکتر محمدحسین ساعی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در برنامه جهان‌آرا گفت: دین و فرهنگ همواره در تاریخ ایران با هم ممزوج بوده‌اند، حتی پیش از اسلام؛ ضمناً آن نوع برهنگی که در فرهنگ غرب از دوران باستان وجود داشته، در ایران دیده نمی‌شود.

وی افزود: فرهنگ ضد زن، در غرب قدیم و حتی از دوره یونان باستان وجود داشته ولی در اسلام این‌گونه نبوده و از همان ابتدا، زن و مرد ناموس و پوشش یکدیگر معرفی شده‌اند. آنهایی که امروز دم از نابودی ناموس، عفاف و حجاب می‌زنند، گویا اصلاً تجربه یک زندگی آرام و بی‌اشکال را نداشته‌اند و بیشتر به زندگی‌های یک‌شبه عادت کرده‌اند.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه امروز در مقابل عفاف و حجاب و از خارج کشور به راه افتاده، بیشتر نوعی موج‌آفرینی است؛ اگر آن دوقطبی و هجمه علیه حجاب از سوی ضدانقلاب از ابتدای انقلاب شکل نگرفته بود، شاید امروز با این مسائل روبرو نبودیم. موتور محرک این حرکت‌ها از داخل کشور نیست.

حجاب یک سنگر است
دکتر سجاد صفارهرندی، رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی به‌عنوان مهمان دیگر برنامه در ادامه تأکید کرد: شاید حجاب جزو اولویت‌های روز نباشد ولی نمی‌توان گفت مسئله کوچکی هم هست، حجاب یک سنگر است و نمی‌توان بنا به مصلحت‌سنجی آن را نادیده گرفت.

وی افزود: هر نوع عقب‌نشینی در مقابل جریان مهاجم غرب علیه عفاف و حجاب، می‌تواند منجر به پیشروی بیشتر حرکت عفاف‌زدایی بشود.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی غرب نشان می‌دهد این وضع یعنی دین‌داری غیر شریعتمدارانه باقی بماند به دیگر بیان اگر در مقابل تهاجم متعرضانه به نظام معنایی و هنجاری جامعه ایرانی و اسلامی مقاومت نکنیم، چه بسا همین نوع دینداری هم تحلیل برود.

وی در ادامه افزود: طبق نظر کارشناسان غربی، تضعیف نهاد خانواده و توسعه مسائل جنسی و تغییر حقوق فردی و لذت‌مدارانه که نماد آن انقلاب جنسی دهه 60 میلادی است، عامل اصلی دین‌زدایی و دوری مردم این جوامع از خداست و سکولاریزه کردن را شدت بخشید.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی حجت‌الاسلام حزیراوی: هیئات منحرف بر مبنای اندیشه جدایی دین از سیاست بنا شده‌اند

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، حجت الاسلام حزیراوی، قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان مهمان در برنامه جهان آرا گفت: از نظر اداره اماکن، هر...

منتشر شده در ۶ روز پیش
برنامه‌های تلویزیونی حجت‌الاسلام تقوی: برخی اساتید قم به سخنان رحیم‌پور ازغدی اعتراض داشتند

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، حجت الاسلام سید رضا تقوی، رئیس پیشین و عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در برنامه شنبه شب جهان آرا گفت: نماز جمعه در...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی لاریجانی: برجام موجب لو رفتن اسامی نخبگان کشورمان شد

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، برجام؛ توافقی که تلاش در مسیر آن تمام بخش های کشور را درگیر کرد و امروز عامل بسیاری از عقب افتادگی های ما در بعد ا...

منتشر شده در ۳ هفته پیش