ایجاد وزارت بازرگانی بله یا خیر؟!


برنامه فرامتن با موضوع چرایی و امکان ایجاد وزارت بازرگانی بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.به گزارش شبکه افق سیما، محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در برنامه فرامتن گفت: ادغام وزارت بازرگانی و صنایع که در سال 90 اجرا شد، هدفش کوچک سازی دولت بود ولی پس از 10 سال سابقه و عملکرد نشان می‌دهد که در هیچ کدام از حوزه‌ها توفیقی ایجاد نشده.

وی افزود: خدمت رسانی به جامعه و زنجیره  تامین کالا با مشکل مواجه هستیم، در حوزه تجارت خارجی با چالش جدی مواجهیم و در موضوع مواد اولیه کارخانجات و تنظیم بازار هم همچنین مشکلاتی داریم که بسیاری از اینها حاصل همین ادغام است. در هیچ کدام از حوزه‌ها امروز موفق نیستم و حتی درست هم نیست از کلمه ادغام استفاده کنیم و البته تجمیع کلمه درست تری است.

این فعال حوزه بازرگانی خاطرنشان کرد: 10 سال وزارت صنایع و بازرگانی ادغام بوده است، افرادی هم کار را در دست داشتند که موافق این موضوع بودند، خروجی آن همین وضعیتی است که کاملا به طور واضح شاهد آن هستیم. سه دولت در نهایت به این موضوع رسیده اند که این وزارت خانه‌ها باید جدا شوند زیرا وقتی گزارش‌ها می‌رسد همه متوجه می‌شوند که حلقه مفقوده‌ای در این میان است.

لاهوتی در ادامه تاکید کرد: در زنجیره تامین ما در 10 سال گذشته مشکل داشته‌ایم. برخی وزارت بازرگانی را به وزارت واردات تقلیل می‌دهند. مگر ما در کشور اروپایی هستیم که بتوانیم هر روز هر چه خواستیم وارد کنیم. وزارت‌خانه ها با ابزار ثبت سفارش یک شبه واردات کالاهای بسیاری را ممنوع می‌کنند. بنابراین آزادی واردات وجود ندارد. 

وی ادامه داد: امروز نه تنها هدف کوچک سازی دولت در ادغام این وزارت خانه‌ها محقق نشده بلکه بار سنگین وظایف گسترده اجازه تصمیم‌گیری کلان را نیز نمی‌دهد. امروز مشکل صنایع ما شاهد واضح این ماجراست که وزارت صمت به کار سابق خود نیز که تامین مواد اولیه کارخانه‌ها است هم نمی‌رسد.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی پنهان ماندن تسهیلات زیر 100 میلیارد تومان

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، ميثم خسروي كارشناس اقتصادي در برنامه انارستان گفت: مجلس در بند د تبصره 16، بانک مرکزی را موظف کرده است تا تمامی تس...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی مسئله پوشش زیر ذره‌بین فرامتن

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، پوشش نامتعارف در سطح کشور مسئله ای فرهنگی و اجتماعی است که جامعه ما به دلیل الگو برداری از فرهنگ غرب زده، بیش از ی...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی واگذاری ورزشگاه به تیم‌های فوتبال پایتخت

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در برنامه فرامتن در مورد واگذاری دو ورزشگاه به تیم های استقلال و پرسپولیس گفت: سال...

منتشر شده در ۲ هفته پیش