شاه میرزایی: خلق پول و کاهش ارزش ریال؛ عامل اصلی تورم


معاون تجارت و خدمات وزارت صمت گفت: حذف ارز ترجیحی اقدامی بود که باید انجام می‌شد ولی اینکه تخصیص آن تنها عامل تورم بوده، اشتباه است و عوامل دیگری همچون خلق پول و کاهش ارزش ریال، عوامل اصلی تورم هستند.به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، علیرضا شاه‌میرزایی سه‌شنبه شب در گفت‌وگوی برنامه عیار شبکه افق سیما با بیان اینکه سیاست ارز ترجیحی یعنی اختصاص ارز به واردات نه تولید، و این موجب عقب ماندن تولید می‌شود اظهار کرد: امیدواریم با اصلاح صورت گرفته، تولید رونق بگیرید ولی این فقط یک گام است و باید گام‌های دیگری هم برداشته شود مثل قابل پیش‌بینی شدن اقتصاد و عدم قیمت‌گذاری دستوری.

وی افزود: اینکه کاهش مصرف موجب کاهش قیمت شود، نباید سبب خوشحالی شود، زیرا هم برای امنیت غذایی جامعه خطرناک است و هم موجب کاهش تولید و سپس افزایش دوباره قیمت خواهد شد. باید اجازه رقابت را به تولیدکننده داد وگرنه تولید ملی آسیب می‌بیند.

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت با بیان اینکه در ذهن برخی مسئولان دولتی هم دو قطبی تولیدکننده و مصرف‌کننده ایجاد شده در حالیکه هر دو طرف در حال پشتیبانی از همدیگر هستند گفت: آن کس که نمی‌تواند نقدینگی را کنترل و ارزش ریال را حفظ کند، عامل تورم است نه تولیدکننده‌ای که نقشی در این زمینه ندارد.

وی ادامه داد: بانک‌های ما یک موهبتی از طرف حاکمیت دارند به نام «خلق پول» و نمی‌توان آنها را یک بنگاه واقعی اقتصادی دانست! اصل تورم از این مسئله ایجاد می‌شود.

شاه میرزایی تصریح کرد: آن کسی که مسئول کاهش ارزش ریال است، در سکوت خبری خودش را نشان نمی‌دهد.

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت اضافه کرد: وقتی همه کالاها در حال گران شدن هستند بدان معناست که کالاها گران نمی‌شود، این پول ملی است که ارزشش کم می‌شود. برخی گمان می‌کنند کاهش ارزش ریال یک سرنوشت محتوم است.

وی با بیان اینکه سندی که فعلا محرمانه است بخشی از آن در دولت تصویب شده و بخشی هم برای تصویب در شورای عالی سران قوا آماده شده است گفت: این سند برای کنترل نقدینگی و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی است.

شاه میرزایی بیان کرد: یکی از اشتباهات این بود که گمان می‌کردیم تورم به خاطر ارز 4200 تومانی است، ولی دیدیم که حذف شد و باز هم تورم داریم.

معاون تجارت و خدمات وزارت صمت با بیان اینکه رشد نقدینگی سالانه 28 درصدی در کشور ما وجود دارد ولی این مسئله را نادیده گرفتیم و تنها به ارز ترجیحی فکر کردیم افزود: رشد پایه پولی یعنی خلق پول توسط دولت هم تنها عامل تورم نیست، بانک‌های خصوصی هم خلق پول می‌کنند.

وی با اشاره به دلایل رشد فزاینده قیمت‌ها خاطرنشان کرد: انتظارات تورمی، موجب شده بحث تنظیم بازار و قیمت‌گذاری دستوری همچنان ادامه یابد؛ تنها راه کاهش تورم، هدایت نقدینگی یعنی سوق دادن آن به سمت تولید است، وگرنه نمی‌توان نقدینگی را هم سرکوب کرد.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی لباس ایرانی - اسلامی چه لباسی است؟

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، دکتر سید مجید امامی در گفت وگوی ویژه برنامه تلویزیونی عیار شبکه افق که سه شنبه شب روی آنتن رفت با بیان اینکه گردش...

منتشر شده در ۵ روز پیش
برنامه‌های تلویزیونی قاسم‌پور: متولی واحدی برای توانمندسازی خانواده‌های زن سرپرست نداریم

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، دکتر فاطمه قاسم پور در گفت وگوی ویژه برنامه این هفته عیار شبکه افق سیما با بیان اینکه اشتغال غیر رسمی غیر پایدار،...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی پاویون ویژه کالاهای ایرانی در آمازون

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، علی رضا پیمان پاک در گفت وگوی ویژه برنامه این هفته عیار شبکه افق با بیان اینکه کشورهای آفریقایی بازاری بکر و پرسود...

منتشر شده در ۲ هفته پیش