بافت‌های فرسوده شهری چطور نوسازی‌ می‌شوند؟


برنامه فرامتن با موضوع بافت‌های فرسوده شهری برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، محمد آیینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در چهار سال دولت دهم، 353000 واحد نوسازی صورت گرفت که نیمی از آمار امروز ما برای آن دوران است ولی در هشت سال بعد حمایت‌ها بسیار کم شد و به 100000 هزار واحد هم نرسید و ما بقی آمار امروز ما هم برای قبل از دولت نهم و دهم است.

وی افزود: دولت سیزدهم بنا دارد، برنامه قبل را دوباره به زمان اوج برساند و سالانه 50000 واحد را نوسازی کنیم که باز هم اگر تدابیر بیشتری صورت گیرد میتوان این رقم را حتی از این هم بالاتر برد. همین امروز که با شما صحبت کنم، 62000 واحد در دست نوسازی است که با کمک شهرداری و دولت کار پیش می‌رود.

آیینی ضمن اشاره به مشکلات نوسازی بافت‌های فرسوده تاکید کرد: ما در املاک فرسوده دیگر با زمین خالی برخورد نداریم بلکه افرادی هستند که در این خانه‌ها مدت زیادی زندگی کرده‌اند. به همین دلیل اولین مانع خود ساکنین هستند . این افراد در عین حال که توانایی لازم در جهت نوسازی به علت مشکلات مالی را ندارند، به دلیل علاقه به خانه‌هایشان از نظر فرهنگی اجتماعی هم مانع نوسازی می‌شوند.

وی ضمن اشاره به مشکلات دیگر نوسازی خاطرنشان کرد: بخش دیگر از ناحیه سازنده‌هایی است که می‌خواهند با این افراد مشارکت کنند. به عنوان مثال در تهران، خط بالای اتوبان همت، بین اتوبان همت و آزادی و بخش آزادی به پایین. بازه سرمایه گذاری برای سازنده بسیار متفاوت است و به زبان ساده باید گفت که برای سازنده‌های مسکن ساخت‌وساز از «آزادی» به پایین صرفه اقتصادی ندارد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه با اشاره به راه‌های دریافت تسهیلات نوسازی گفت: شهرداری‌ها موظف هستند برای بازسازی بافت‌های فرسوده از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف صدور پروانه بدهند و دولت معادل تخفیف آنها را جبران می‌کند. برای بازسازی در بافت‌های فرسوده ۴۵۰ میلیون وام به ازای هر واحد از طریق بانک مسکن پرداخت می‌شود که این مبلغ در بافت پیرامون حرم عبدالعظیم حسنی(ع)، حرم امام رضا (علیه‌السلام)، حرم حضرت معصومه (س) و حرم حضرت شاه‌چراغ (ع) در شیراز این مبلغ به ۶۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

نظرات

برای نوشتن نظر ثبت نام کنید و یا وارد حساب کاربری خود شوید

از حمایت شما متشکرم!

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

اخبار مرتبط

برنامه‌های تلویزیونی پنهان ماندن تسهیلات زیر 100 میلیارد تومان

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، ميثم خسروي كارشناس اقتصادي در برنامه انارستان گفت: مجلس در بند د تبصره 16، بانک مرکزی را موظف کرده است تا تمامی تس...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی مسئله پوشش زیر ذره‌بین فرامتن

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، پوشش نامتعارف در سطح کشور مسئله ای فرهنگی و اجتماعی است که جامعه ما به دلیل الگو برداری از فرهنگ غرب زده، بیش از ی...

منتشر شده در ۱ هفته پیش
برنامه‌های تلویزیونی واگذاری ورزشگاه به تیم‌های فوتبال پایتخت

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در برنامه فرامتن در مورد واگذاری دو ورزشگاه به تیم های استقلال و پرسپولیس گفت: سال...

منتشر شده در ۲ هفته پیش