1396/10/23
پازلی برای تکمیل دانش هسته ای
تصویر خبر
مستند «پازل» با موضوع دستاوردهای ایران اسلامی در حوزه پزشکی هسته ای، پنجشنبه 21 دی از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، پیشرفت مقوله ای است که هیچ حکومتی منکر آن نمی شود و در ظاهر و باطن، تلاش می کند ابعاد مختلف آن را به منصه ظهور برساند، رژیم پهلوی نیز با وجود اینکه وابستگی زیادی به بیگانگان داشت اما همیشه شعار پیشرفت و رسیدن به قله های تمدن بشری را سر می داد هر چند در عمل، وابستگی بیشتر برای ایرانیان را به ارمغان می آورد.

بعد از پیروزی انقلاب اما ورق برگشت و تلاش واقعی برای رسیدن به رشد علمی و تکنولوژیک در ابعاد مختلف آن شروع شد؛ یکی از زمینه های پیشرفت علمی ایران در این دوران را می تواند دستیابی دانشمندان کشورمان به دانش چرخه کامل سوخت هسته ای دانست که البته با مخالفت های زیادی در سطح بین المللی هم روبرو شد که همه این مخالفت ها ناشی از هراس آنها از پیشرفت ایران اسلامی بودند نه ساخت بمب و سلاح هسته ای.

پیشرفت های ایران طی سال های پس از انقلاب محدود به پروژه های نظامی و دفاعی نبوده بلکه در دانش های دیگر همچون فناوری هسته ای و نانو هم دستاوردهای مهمی نصیب ملت ایران شده است که از جمله آنها می توان به پزشکی هسته ای اشاره کرد؛ گسترش این دانش در ایران، امکانی را فراهم آورده که امروز درمان بسیاري از بیماري ها از انحصار کشورهاي خارجی در آمده و جمهوری اسلامی هم جزو پیشگامان این عرصه به شمار می رود.

مجموعه مستند «پازل» که به پیشرفت هاي علمی و صنعتی ایران در عرصه هاي مختلف می پردازد این هفته به بررسی فناوري اتمی و دانش پزشکی هسته اي می پردازد.

این قسمت از پازل که با عنوان «مرهم گاما» از شبکه افق به نمایش در می آید، به پزشکی هسته‌ای است و داروهای تولید شده به واسطه دستیابی به این دانش می پردازد.

امروزه فرآیند تهیه دارو‌هایی که بسیاری از آنها فقط از خارج وارد می شدند، به واسطه «پزشکی هسته‌ای» در داخل و با یک دهم قیمت گذشته انجام می‌شود.

روح الله رحیمی این مجموعه را برای شبکه افق سیما تهیه و کارگردانی کرده است.

این قسمت از «پازل»، پنجشنبه 21 دی ساعت 20:30 و تکرار آن ساعت 5:00 روز بعد از شبکه افق پخش می شود.

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
7 نظر در انتظار تاييد