1397/6/25
وقتی حاج اکبر ناظم به سفارش مادر قدم در راه اهل بیت گذاشت
تصویر خبر
هفتمین قسمت مجموعه مستند «میراث مرثیه» روایتی از زندگی و فعالیت های مذهبی حاج اکبر ناظم، یکشنبه 25 شهریور از شبکه افق پخش خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، مجموعه مستند داستانى «میراث مرثیه» در هر قسمت به زندگى و آثار یکى از شاعران و مداحان اهل بیت(ع) می پردازد.

در هر قسمت، علاوه بر گفت وگو با مداحان و کارشناسان شعر آیینی، بخش هایی از زندگی این شعرا به صورت داستانی به نمایش در می آید.

هفتمین قسمت «میراث مرثیه» به زندگی حاج اکبر ناظم با روایت ثریا قاسم اختصاص دارد؛ حاج اکبر ناظم در سال 1288 در قنات آباد تهران متولد شد، زمانی که اکبر در دوران جوانی دنبال جمع‌آوری مال دنیا و کسب و کار بود مادرش به او گفت «پسرم! نمی‌خواهم تو میلیونر باشی. می‌خواهم خادم امام حسین باشی». برای همین حاج‌اکبر از آن به بعد شب‌های جمعه با دوستانش دور هم جمع می‌شدند و عزاداری می‌کردند.

در ابتدای تشکیل هیات میاندار بود و در هیات به میاندار «ناظم» می‌گفتند. ظاهرا یک شب جمعه مداح هیات نمی‌آيد؛ اطرافیان به حاج‌اکبر مي‌گويند خودش بخواند. آن شب زانو‌هایش می‌لرزید اما او بعد از چند شب دیگر نوحه‌خوان هیات شده بود و به او حاج‌اکبر ناظم مي‌گفتند.

هنرمندانی همچون ثریا قاسمی، رویا تیموریان، سیاوش طهمورث، محمدرضا علیمردانی، دکتر محمود عزیزی، نیما رئیسی و مجید آقاکریمی تهیه و تولید شده است و در هر قسمت به زندگی و آثار یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار تاریخ عزاداری مردم ایران که تاثیر بسزایی در آداب و رسوم عزاداری مردم در ایام محرم داشته‌اند، می‌پردازد.

«میراث مرثیه» با تهیه کنندگی سیدمازیار هاشمی و کارگردانی مهدی زنگنه، یکشنبه 25 شهریور ساعت 18:00 از شبکه افق پخش می شود؛ تکرار آن هم ساعت های 4:00 و 11:00 روز بعد روی آنتن می رود.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
167 نظر در انتظار تاييد