1397/5/17
نمایی دیگر از معماری ایرانی در مستند «تراز»
تصویر خبر
هفتمین قسمت مجموعه «تراز» با موضوع نما در معماری ایرانی – اسلامی و معماری جدید، چهارشنبه 17 مرداد از شبکه افق پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه افق، از حدود 20 سال پیش معمارانی در ایران فعالیت خود را آغاز کردند که طرح های جدیدی از جمله نمای بیرونی ابنیه از سوی آنها مورد توجه قرار می گرفت، مثلا استفاده از نقوش و آجر در برخی نماها که تعریف جدیدی از هویت را به وسیله آن نشان دهند.

به این ترتیب تهران به عنوان پایتخت ایران طی چند دهه گذشته هر روز از شکل و شمایل یک شهر ایرانی دور تر شد به گونه ای که اگر شخصی را که مدت هاست تهران را ندیده با چشمان بسته روبروی یکی از ساختمان های شهر قرار دهند شاید نتواند تشخیص دهد به کدام کشور سفر کرده است هر چند این مشکل در بسیاری از شهرهای نسبتا بزرگ دیده می شود و لااقل نمای بیرونی بسیاری از ساختمان ها با معماری اصیل ایرانی – اسلامی فاصله گرفته اند.

در هفتمین قسمت مجموعه مستند «تراز» این مسئله مورد نقد و بررسی قرار می گیرد؛ مشهدی میرزا از جمله معمارانی است که در این قسمت پای گفت وگو با او می نشینیم، او توانسته اصول و ارکان معماری سنتی ایرانی را اخذ کند و آنها را در معماری جدید بروز و ظهور دهد.

تراز کاری از فرهاد مختاری در مقام تهیه کننده و کارگردان، برای پخش از شبکه افق در روز چهارشنبه 17 مرداد ساعت 21:30 در نظر گرفته شده و تکرار آن هم ساعت 3:30 بامداد روز بعد روی آنتن می رود.

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
88 نظر در انتظار تاييد