1397/5/13
قمار شاهان قاجار روی سرزمینی به نام ایران
تصویر خبر
مستند «قمار وطن» روایتی نو از تاریخ مشروطه ایران، طی روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، جنبش مشروطه یکی از مهمترین نقطه های عطف تاریخ سیاسی و اجتماعی کشورمان محسوب می شود، تحول خواهی عظیمی که دستاوردهای بسیار و همچنین نقاط تاریک و روشن فراوانی داشته است.

در جریان جنبش مشروطه، نظام پادشاهی مطلق ایران به نظامی مشروطه که مجلس، یکی از بازوهای اصلی قدرت سیاسی محسوب می شود تبدیل شد ولی این تغییر، فراز و نشیب هایی داشت که مشروطه خواهی را به عنوان فصلی سرنوشت ساز و متفاوت در تاریخ کشورمان به ثبت رساند.

مستند «قمار وطن» درباره همین دوره تاریخی کشورمان یعنی دوران مشروطیت است، برهه ای از تاریخ ایران که آبستن وقایع بی شمار بعدی خود بود.

این مستند با باز شدن درهای مسجد جامع تهران برای اقامه نماز شروع می شود، زمانی که قبری شکافته نمایان می شود که اثری از جنازه داخل آن نیست یعنی مدفن اولین شهید مشروطه ایران سید عبدالحمید که با گلوله استبدادیون به قتل رسید و در صحن مسجد جامع به خاک سپرده شد هر چند برخی معتقد بودند که گروهی جنازه را از قبر در آوردند و آتش زدند.

بخش اصلی ماجرا از آنجا شروع می شود که مقاومت طرفداران استبداد با این تغییر بزرگ و تلاش های مردم و روحانیت برای پایان دادن به حکومت مطلقه شاه موجب بحران های وسیعی در شهرهای کوچک و بزرگ ایران شد.

کارگردان، مجری طرح و نویسنده مستند «قمار وطن» احسان معراجی فر است که امیر حسین نوروزی هم تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته و قرار است طی روزهای 13 و 14 مردادماه ساعت 22:00 از شبکه افق پخش شود.

تکرار این مستند را می توانید ساعت 16:00 روز بعد از همین شبکه ببینید.

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
88 نظر در انتظار تاييد