1396/10/15
روایت قیام 19 دی را در مجله تصویری حماسه ببینید
تصویر خبر
مجموعه مستند حماسه با موضوع زمینه ها و عوامل شکل گیری قیام 19 دی سال 1356 مردم قم، طی هفته جاری روی آنتن شبکه افق می رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، روز نوزدهم دی ماه، یادآور حماسه بزرگ و با شکوهی است که برگ دیگری از کتاب زرین انقلاب اسلامی را رقم زد. 19 دی سالروز قیام خونین مردم قم است، همان روزی که در تاریکی استبداد و ستم روزنه ها را به سوی روشنایی گشود و روند انقلاب را به گونه ای شکل داد که طومار دو هزار و پانصد ساله نظام شاهنشاهی در مدت زمان کوتاهی در هم پیچیده شود.

در روز هفدهم دی ماه سال 56 مقاله ای با عنوان «استعمار سرخ و سیاه»، با امضای احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات درج گردید. نویسنده این مقاله، که در سالروز کشف حجاب به چاپ رسید، به حضرت امام خمینی (ره) اهانت کرده بود. با این که برای اولین بار نبود که عوامل نظام به حضرت امام (ره) اهانت می کردند و این بار حتی اهانت به طور صریح صورت نگرفته بود، امّا جرقه ای در شهر مقدس قم زده شد که به قیامی خونین و تاریخ ساز مبدل گردید. این مقاله احساسات و عواطف مردم را نسبت به رهبر و مقتدایشان - که در تبعید به سر می برد - برانگیخت و خشم و انزجار عمومی از نظام را به همراه داشت.

مجموعه مستند «حماسه» روایتی است از رویدادهایی که دی ماه سال 1356 رخ داد و جرقه های اصلی قیام های متعدد مردم شهرهای مختلف ایران علیه رژیم ستمشاهی را زد.

در هر قسمت از این مجموعه با برخی از کارشناسان تاریخ معاصر، هنرمندان و افرادی که جزو شاهدان عینی قیام 19 دی مردم قم بوده اند گفت وگو شده است.

نمایش تصاویر و فیلم های آرشیوی مربوط به آن سال ها، از دیگر بخش های این مستند محسوب می شود.

نخستین قسمت مجله تصویری حماسه را می توانید شنبه 16 دی ساعت 18:00 از شبکه افق ببینید.

تکرار این مستند هم روز بعد ساعت 5 روی آنتن می رود.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
58 نظر در انتظار تاييد