1396/10/18
انحراف مطالبات معترضان واقعی ضربه دیگری به اقتصاد ایران
روایت جهان‌آرا از تأثیر آشوب‌های اخیر بر آینده اقتصاد و شرایط بین‌المللی ایران
تصویر خبر
برنامه تلویزیونی «جهان آرا»، شنبه شب با حضور دو تن از کارشناسان اقتصادی و سیاسی کشورمان و با موضوع تاثیر آشوب های اخیر بر آینده اقتصاد و شرایط بین الملی ایران، شنبه شب 16 دی ماه از شبکه افق پخش شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، برنامه گفت‌وگومحور جهان‌آرا شنبه شب 16 دی ماه سال 1396 روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

با وجود پرداختن جهان‌آرا به آشوب‌های اخیر در زمان وقوع، دست‌اندرکاران این برنامه بر آن شدند تا پس از آرامش کشور به بررسی تبعات وقایع اخیر در اقتصاد و شرایط بین‌المللی ایران، مقایسه ناآرامی‌ها با اتفاقات مشابه پیش از این در داخل و خارج کشور با اشاره به طراحی‌های جدی امریکا و سایر کشورها علیه ایران از مسیر ناامن کردن و به آشوب کشیدن جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای را به موضوع «تأثیر آشوب‌های اخیر بر آینده اقتصاد و شرایط بین‌المللی ایران» اختصاص دهند.

مهمانان این برنامه سید یاسر جبرائیلی کارشناس اقتصاد سیاسی و رستمی کارشناس مسائل بین‌الملل بودند. وحید یامین‌پور هم مجری کارشناس این برنامه بود.

جبرائیلی در آغاز گفت‌وگو هدف امریکا را از برنامه‌ها و طراحی‌هایش پس گرفتن ایران از ملت ایران و تسلط بر کشور ما دانست و گفت: امریکا از ابتدای انقلاب اسلامی با حربه‌های گوناگون سعی در حذف جمهوری اسلامی ایران داشته، زیرا این نظام دست تسلط سیاسی و به تبعش اقتصادی و فرهنگی او را از ایران قطع کرده است.

وی در ادامه برشمرد: فتنه‌های متعددی از ابتدای انقلاب اسلامی علیه جمهوری اسلامی که حافظ ایران در برابر امریکاست با همراهی شبکه همکار داخلی طراحی و اجرا شد، نظیر جنگ، کودتا، فتنه منافقین، فتنه بنی‌صدر، فتنه منتظری، فتنه تیر 78، فتنه 88 و....

 

جرائیلی: هدف اعلام‌شده تحریم‌ها تحت فشار قرار دادن مردم، ایجاد تقابل بین مردم و نظام و نهایتاً تغییر رژیم در ایران است

این کارشناس اقتصاد سیاسی هدف اعلام‌شده تحریم‌ها را تحت فشار قرار دادن مردم، ایجاد تقابل بین مردم و نظام و نهایتاً تغییر رژیم در ایران دانست و تصریح کرد: یکی از مقامات ارشد امریکا در مصاحبه با واشنگتن‌پست به این موضوع اشاره کرد، اما بلافاصله مطلب را از سایتشان برداشتند. بعد نشریه نخبگانی فارین پالیسی (Foreign Policy) یا سیاست خارجی تصویری از این مطلب را منتشر و مطرح کرد اگر چنین هدفی دارید چرا پنهان می‌کنید.

یامین‌پور در تکمله گفته جبرائیلی خاطرنشان کرد: در واقع هدف اثبات ناکارآمدی نظام است.

جبرائیلی با اشاره به مقاله جک‌ استرا بعد از سفرش به ایران در ایندیپندنت اظهار کرد: ایران با وجود تحریم‌های متعدد پیشرفت کرد، به‌گونه‌ای که جک استرا در مقاله‌اش نوشت، «من در ایران اثری از تحریم ندیدم. حجم زیرساخت‌های عظیم تهران مرا یاد آتن و مادرید می‌اندازد. تهران شبیه بمبئی و قاهره نیست

 

وی تأکید کرد: هر چه ما پیشرفت کردیم و قوی‌تر شدیم اینها ضعیف‌تر شدند و دیدیم در اتفاقات اخیر که ورود کردند بساطشان ظرف چند روز توسط مردم هوشیار جمع شد، اما در فتنه 88 توانستند مدت بیشتری کشور را درگیر کنند.

 

جبرائیلی: در سال 1388 تقابل ساختگی سیاسی و سال 1396 تقابل ساختگی اقتصادی صورت گرفت

این کارشناس اقتصاد سیاسی اشاره کرد: اینها در سال 1388 تقابل ساختگی سیاسی با بهانه تقلب نظام در انتخابات و در سال 1396 تقابل ساختگی اقتصادی با بهانه مسائل معیشتی ایجاد کردند.

یامین‌پور در تبیین گفته اخیر جبرائیلی تأکید کرد: پس تقابل ساختگی است، اما اصل مسائل معیشتی همچنان وجود دارد و پا برجاست. این مشی همیشگی بوده است که اعتراض به برخی از اقدامات و سیاست‌ها را تعمیم به اصل نظام می‌دهند.

جبرائیلی در تأیید گفته مجری برنامه تصریح کرد: واضح‌تر اینکه وقتی زلزله‌ای رخ می‌دهد یا صف شلوغی شکل می‌گیرد به گردن جمهوری اسلامی ایران می‌اندازند و به دنبال ایجاد فتنه‌ای جدید و تبدیل آن اتفاق به بحران مشروعیت و حاکمیتی هستند.

یامین‌پور در خصوص کلیپ پخش شده از صحبت‌های جواد خادم وزیر مسکن دوره پهلوی توضیح داد: طبق گفته وی از چند ماه قبل در مشهد تیم‌هایی با او ارتباط داشتند و چهار نفر از عاملین و مرتبطین با آنها دستگیر شده‌اند. حتی شعارهایی که باید داده می‌شد هم دیکته شده بود.

 

جبرائیلی: اطلاعاتی وجود دارد که منافقین می‌خواستند با استفاده از فرصت اغتشاشات اخیر از مرزهای غربی وارد کشور شوند

جبرائیلی خبر داد: اطلاعاتی وجود دارد که منافقین می‌خواستند با استفاده از فرصت اغتشاشات اخیر از مرزهای غربی وارد کشور شوند، مثل توهمی که در عملیات فروغ جاویدان (مرصاد) در سال 1367 انجام دادند و منجر به شکست سنگینی شد.

وی برخی از آسیب‌های اقتصادی پس از فتنه 88 را تعطیلی هشت ماهه بازارهای کشور، اختلال جدی در نظام توزیع کالا و خدمات، تخریب فضای کسب و کار، افزایش نرخ بیکاری، نوسان‌های جدی در بازار طلا و ارز و کاهش 60 هزار نفری ورود گردشگران خارجی به ایران برشمرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه افزود: مهم‌تر از آن در سال 1389 امریکا به بهانه فتنه 88 شروع به اعمال تحریم‌های گسترده‌ای کرد که مبنای آن قطعنامه سنگین 1929 شورای امنیت سازمان ملل بود.

وی مطرح کرد: اینها به بهانه مطالبات معیشتی مردم به اقتصاد ایران ضربه زدند که آمارها گویای این مطلب هستند. در روزهای 6 و 7 دی ماه شاهد کاهش 2800 واحدی در شاخص بورس اوراق بهادار بودیم که در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است. در فاصله 6 تا 13 دی ماه قیمت دلار با افزایش 100 ـ 150 تومانی به رقم بی‌سابقه 4350 تومان رسید که البته با حضور مردم و جمع کردن فتنه شاهد روند نزولی قیمت دلار هستیم. در مدت آشوب‌های اخیر قیمت سکه 120 هزار تومان افزایش یافت.

 

جبرائیلی: ترامپ از فرصت اعتراضات اخیر در ایران به دنبال اعمال تحریم‌های جدید است

جبرائیلی تأکید کرد: اینها آثار کوتاه‌مدت این اغتشاش‌ها بر اقتصاد کشور ماست. سی.‌ان.‌ان گزارش داد ترامپ از فرصت اعتراضات اخیر در ایران به دنبال اعمال تحریم‌های جدید است از نظر دور نداریم که تحریم‌ کاتسا هنوز اجرایی نشده است و در مورد برجام هنوز به تصمیم قطعی نرسیده‌اند، اما علاوه بر اینها با انحراف مطالبات مردم قصد دارند ضربه دیگری به اقتصاد ایران وارد کنند.

وی توضیح داد: فتنه داخلی یک لبه قیچی و لبه دیگر آن تحریم‌های مکمل فتنه و فشارهای خارجی علیه ملت ایران با هدف تسلط بر منافع از دست رفته‌شان در ایران است.

این کارشناس اقتصاد سیاسی علت عدم اجازه بهره‌مندی ایران از وعده‌های برجام را حفظ فشار بر ملت ایران دانست و خبر از پروژه جدیدی برای تحریم‌های مالی داد.

وی با اشاره به گزارش انستیتوی تحقیقات دفاعی ملی آمریکا (RAND) که برای پنتاگون آماده شده است، اظهار کرد: سه ابزار قدرت فشار علیه ایران تحریم مالی، حمله سایبری و حمایت از اپوزیسیون داخلی هستند. اینکه خیال کنیم با برجام برنامه امریکا علیه ما تمام شده اشتباه است. اینها تازه با این سه ابزار دشمنی جدیدی را آغاز می‌کنند.

 

جبرائیلی: سیاست برخی از بزرگواران داخلی مبنی بر حداکثرسازی منافع غربی‌ها در ایران برای افزایش امنیت کشور اشتباه محض است

جبرائیلی بیان کرد: سیاست برخی از بزرگواران داخلی مبنی بر حداکثرسازی منافع غربی‌ها در ایران برای افزایش امنیت کشور اشتباه محض است. امریکا دلسوز ملت ایران نیست و دشمن این ملت است، چون از او ضربه خورده و مترصد بازگشت به ایران است.

یامین‌پور در تکمیل صحبت‌های جبرائیلی افزود: تبلیغات پرفشار رسانه‌ای مثلث امریکا، غربی‌ها و سعودی‌ها و ذوق‌زدگی‌های عجولانه برخی رسانه‌های عربی و یاد کردن اتفاقات اخیر ایران با عنوان «بهار ایرانی» زمینه فشارهای حقوق بشری علیه ایران و تحریم‌هایی به بهانه فشار بر مردم و عدم رعایت حقوق بشر را فراهم می‌کند.

جبرائیلی اضافه کرد: در واقع به بهانه مطالبه اقتصادی و حمایت از حقوق بشر به اقتصاد ایران آسیب می‌زنند. اینها حتی از حقوق حیوانات هم برای حفظ منافعشان سوء استفاده می‌کنند، مانند بازی‌هایی که پس از عقد قرارداد تجارت آزاد با مکزیک در سال 1980 سر این کشور در آوردند.

 

جبرائیلی: راهکار اصلی حل مشکل اقتصادی کشور مقابله با واردات رسمی و قاچاق کالاهای مشابه داخلی است

وی اساسی‌ترین ریشه مشکلات اقتصادی کشور را واردات کالاهای مشابه داخلی و اولین گام برای حل این مشکل را مقابله با واردات رسمی و قاچاق این‌گونه کالاها دانست و گفت: واردات رسمی و قاچاق بازار ایران را از دست ما می‌گیرد. بازار هر مملکتی ناموس اقتصاد آن کشور است. واگذاری بازار تولید و خدمات به بیگانگان موجب آسیب دیدن تولید، به تبعش از رونق افتادن صنعت و کاهش ارزش پول ملی می‌شود.

وی تأکید کرد: باید از بازار داخلی‌مان صیانت کنیم و تمامی کشورهای پیشرفته با حفظ بازارشان به این جایگاه رسیده‌اند.

این کارشناس اقتصاد سیاسی با اشاره به مقاله جورج مون‌بیوت در گاردین راجع به حفظ بازار داخلی مطرح کرد: در اقتصاد سیاسی واقعیتی هست که برای به رفاه رسیدن مردم باید از تولید داخلی حمایت کرد.

وی به سند راهبردی اتحادیه اروپا برای برقراری رابطه با ایران در دوران پس از برجام پرداخت و گفت: طبق متن این سند برجام می‌تواند بازار ایران را مجدداً به روی اروپا باز کند. ایران بازار بالقوه‌ای برای کالاهای با کیفیت اروپایی است.

جبرائیلی اظهار کرد: رهبر انقلاب ابتدای سال جاری در حرم رضوی فرمودند باید واردات کالای مشابه داخلی حرام اعلام شود. واقعاً تأسف می‌خورم به این فتوا عمل و با واردات کالای مشابه ایرانی مقابله نکردیم. فرمایش حضرت آقا خطاب به مردم نیست، بلکه خطاب به مسئولین و دولت است و دولت باید در خصوص واردات تصمیم بگیرد.

وی تبیین کرد: گفته می‌شود چطور وقتی مثلاً هنوز لپ‌تاپ با کیفیت ایرانی نداریم از واردات لپ‌تاپ جلوگیری کنیم؟ بحث ما روی کالاهای مشابه ایرانی است. سئوال ما این است که چرا در شش ماه اول امسال واردات فرش 450 درصد افزایش یافته است؟

 

جبرائیلی: با صیانت بازار ایرانی برای ایرانی معضل بیکاری حل خواهد شد

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: با صیانت بازار ایرانی برای ایرانی معضل بیکاری حل خواهد شد. مفهوم واقعی تجارت آزاد، یعنی اجازه بدهید آزادانه بر بازار شما مسلط شویم، در مقابل این فریب که شما هم می‌توانید به بازار ما دسترسی یابید، اما آنها برای دسترسی آزاد شما به بازارشان بهانه‌تراشی‌ و موانع مختلفی ایجاد می‌کنند، مثل قرارداد تجارت آزاد با مکزیک در دهه 80.

وی با اشاره به قطحی سال 1298ش. در ایران یادآور شد: با تحمیل تعرفه‌های پایین واردات توسط انگلیس و روسیه و اوج گرفتن ورود محصولات کشاورزی از روسیه کشاورزی در ایران دچار رکود و زمین‌های کشاورزان و برنج‌کاران بایر شد. در دوره قاجار طلا و مسکوکات خزانه مملکت برای ورود کالا از انگلیس و روسیه خرج و با خالی شدن خزانه قحطی آغاز شد.

 

جبرائیلی: بین تولید داخلی و ارزش پول ملی رابطه مستقیمی وجود دارد

جبرائیلی مؤکداً گفت: با تمام شدن نفت نمی‌توانیم واردات و مصرف کنیم و به فلاکت خواهیم افتاد. با نبود تولید داخلی قدرتمند ارزش پول ملی کاهش می‌یابد. با آسیب دیدن تولید ارزش پول ملی هم دچار لطمه می‌شود. بین این دو رابطه مستقیمی وجود دارد.

وی در خصوص مقایسه ارزش تومان ایران با پوند انگلیس در طول تاریخ اظهار کرد: تومان ایران در زمان شاه طهماسب صفوی ده برابر پوند انگلیس بود. در زمان فتحعلی‌شاه و محمدشاه تومان دو برابر پوند و اواخر قاجار، زمان مظفرالدین شاه هر تومان یک‌پنجم پوند شد. علتش آزادسازی تجاری تحمیل‌شده از طرف استعمار برای تسلط بر بازار ایران بود.

 

این کارشناس اقتصاد سیاسی بیان کرد: دولت شجاعانه جلوی واردات کالاهای مشابه داخلی را بگیرد تا کارخانه‌های ما از رکود خارج شوند. واردات کالاهای مشابه ایرانی به اشتغال و تولید ثروت ضربه می‌زند.

 

یامین‌پور: آنها با اغتشاشات اخیر قصد داشتند پروژه سوریه‌سازی را در ایران دنبال کنند

یامین‌پور پیش از ورود به بحث تأثیر وقایع اخیر بر شرایط بین‌المللی ایران خاطرنشان ساخت: جهت‌گیری مواجهه با جمهوری اسلامی ایران مشابه سوریه و لیبی بود و می‌خواستند از ایران چیزی مثل سوریه و لیبی بسازند و قصد داشتند پروژه سوریه‌سازی را در ایران دنبال کنند.

رستمی در آغاز صحبت‌هایش راجع به تغییر رژیم در ایران گفت: این موضوع آرزوی تمامی دولت‌های امریکا بوده است. اوباما هم چنین تصوری داشت، اما به این نتیجه رسید که تغییر رژیم در ایران کار بسیار دشواری است.

 

رستمی: تغییر رژیم در ایران و تضعیف جمهوری اسلامی ایران دو رویکرد متفاوت امریکا در مقابل کشور ماست

وی دو رویکرد دولت امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را این‌گونه برشمرد: یکی تغییر رژیم با ایجاد جنگ داخلی، سوریه‌سازی، ویران‌سازی و قرار دادن رژیم دست‌نشانده‌ای برای تأمین منافعشان در ایران و دیگری مهار و تضعیف ایران در منطقه و جهان.

این کارشناس مسائل بین‌المللی افزود: در دولت ترامپ نئومحافظه‌کارانی مثل معاون رئیس‌جمهور مایک پِنس، نیکی هیلی و اتاق‌های فکر نزدیک به دولت نظیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که به رژیم صهیونیستی بسیار نزدیکند، به دنبال این هستند که به تعبیر خودشان دولت‌های طاغی همچون ایران را با قدرت سخت، فشارهای زیاد و حتی حمله نظامی حذف کنند. در مقابل این گروه افرادی در دولت ترامپ مثل ژنرال مک‌مستر و مَتیس در پی مهار و تضعیف ایرانند.

وی در خصوص سند جدید امنیت ملی امریکا تصریح کرد: در نوشتن این سند بیشتر ژنرال مک‌مستر از طرفداران تضعیف‌سازی و مهار ایران مؤثر بوده است. در این سند از ایران در کنار کره شمالی به عنوان یک دولت طاغی یاد شده است که یا باید کاملاً تغییر رفتار بدهد یا از بین برود.

رستمی پیرامون سیاست امریکا در این سند راجع به خاورمیانه توضیح داد: امریکا به دنبال ایجاد اتحاد بزرگی علیه ایران بین کشورهای عرب سنی منطقه، بالاخص کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با اسرائیل و همچنین دولت‌هایی چون ترکیه و مصر است تا موازنه قدرتی به نفع هم‌پیمانان امریکا و به زیان ایران و در پی‌اش تضعیف و انزوای ایران در منطقه به وجود آید.

وی به دو رویکرد متفاوت نسبت به برجام در امریکا پرداخت و اشاره کرد: یکی اینکه برجام ابزاری برای مهار و کنترل ایران است و دیگر اینکه با بازگرداندن تحریم‌ها و تضعیف اقتصاد ایران و افزایش شدت نارضایتی‌ها مردم را مقابل نظام قرار دهیم تا نهایتاً نظام به سمت تغییر رژیم سوق یابد.

رستمی پیرامون استفاده ترامپ از اغتشاشات اخیر در مورد برجام اظهار کرد: او می‌کوشید با بزرگنمایی و استفاده تبلیغاتی از وقایع اخیر ایران به متحدان اروپایی امریکا علیه کشورمان برای نقض برجام یا پذیرش متمم‌هایی در برجام از سوی ایران فشار آورد که اروپایی‌ها در جلسه اخیر شورای امنیت سازمان ملل بر حفظ برجام تأکید کردند و ترامپ ناکام ماند.

وی در ادامه افزود: از طرف دیگر ترامپ داخل امریکا با ایجاد فشارهای تبلیغاتی علیه دموکرات‌ها تلاش کرد آنها را در سنا برای تصویب قانون متمم‌ مطابق میل خود در مورد برجام ـ که نقض برجام را در پی دارد ـ همراه سازد.

این کارشناس مسائل بین‌المللی در پایان اشاره کرد: در صورت تداوم اغتشاشات اخیر در ایران طرفداران تغییر رژیم ایران در امریکا به دنبال این بودند تا به بهانه وقایع اخیر کشورمان ترامپ به صورت یکطرفه از برجام خارج شود و او تعلیق تحریم‌ها به نفع ایران را امضا نکند، زیرا در ماه جاری باید علاوه بر تأیید پایبندی ایران به برجام تعلیق تحریم‌ها هم به امضای رئیس‌جمهور امریکا برسد. خوشبختانه تا حد زیادی در پیشبرد مقاصدشان موفق نبودند.

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
58 نظر در انتظار تاييد