1397/5/20
روایت برادران امیدوار از سفر به افلاک
تصویر خبر
مستند «درباره خانه خدا» روایت سفر دو جهانگرد ایرانی به سرزمین وحی و تهیه تصاویر رنگی از کعبه، یکشنبه 21 مرداد روی آنتن شبکه افق می رود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، مستند «درباره خانه خدا» روایتی است از اولین سفر دو جهانگرد و پژوهشگر ایرانی به سرزمین وحی و تهیه تصاویر رنگی از کعبه، سفری به اعماق تاریخ حج و بیانی شیوا از آنچه بر حجاج بیت الله الحرام می گذرد.

برادران امیدوار که در این مستند با آنها گفت وگو می شود در سال ۱۳۴۰ برای اقامتی سه ماهه از اروپا وارد ایران شدند و مرحله دوم سفرهای جهانگردی خود را با خودروی ون دو سیلندر دریافتی از یک شرکت اروپایی، از مرز جنوبی ایران با کویت آغاز کردند.

این دو برادر سپس به عربستان سعودی رفتند و بعد از زیارت کعبه وارد آفریقا شدند، به گفته خودشان، کتاب «خسی در میقات» جلال آل احمد مرجع تصویربرداری از مناسک حج توسط آنها بوده است.

البته این اولین سفر آنها نبود؛ امیدوارها همزمان با پاییز سال ۱۳۳۳ سفر پژوهشی خود به دور دنیا را با دو دستگاه موتورسیکلت از تهران به‌ سوی مرز شرقی ایران با افغانستان شروع کرده بودند، در مرحله اول هفت سال زمان صرف این کار کردند و توانستند از کشورهای افغانستان، پاکستان و هند بگذرند و به ‌سوی تبت و سپس آسیای جنوب شرقی و استرالیا روانه شوند.

گذر از اقیانوس آرام و سفر به آلاسکا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی بخش دیگر زندگی آنها را تشیکل می داد؛ سپس با گذر از اقیانوس اطلس، وارد اروپا شدند.

آنها از محل انتشار مقالات پژوهشیِ مربوط به سفرهایشان و مصاحبه با رسانههای گوناگون اروپایی، منابع مالی مورد نیاز برای مرحله دوم سفر یعنی آفریقا را تامین می کردند.

عبدالله و عیسی امیدوار اولین ایرانی هایی بودند که از خانه خدا فیلم رنگی تهیه کرده اند.

در مستند «درباره خانه خدا»، آنها از خاطرات و سختی های کار مستندسازی و جهانگردی در دهه ۴۰ می گویند.

احمد ابراهیمی کارگردان مستند «درباره خانه خدا» است که توسط موسسه فرهنگی هنری مشعر تهیه شده و یکشنبه 21 مرداد ساعت 22:30 از شبکه افق پخش می شود.

تکرار این مستند را می توانید روز بعد ساعت های 8:00 و 16:00 از همین شبکه ببینید.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
31 نظر در انتظار تاييد