1398/2/22
روایت «فرزندان اویس» از سال های درد و خون
تصویر خبر
مستند «فرزندان اویس» درباره تاریخچه یمن و ریشه یابی دخالت عربستان در امور داخلی این کشور، شنبه 21 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.
۲۵ مارس ۲۰۱۵ بود که عربستان سعودی حمله ای گسترده و در عین حال کورکورانه را علیه مردم مظلوم یمن آغاز کرد، عملیاتی به نام طوفان قاطعیت که البته با قاطعیت شکست خورد زیرا یمنی ها نه تنها تسلیم نشدند بلکه با تمام توان در مقابل قوای سعودی ایستادند و پیروزی های چشمگیری هم به دست آوردند.

این حملات ناجوانمردانه، موجی از نفرت و کینه علیه آل سعود که دست نشاندگان کشورهای غربی در منطقه به شمار می روند به وجود آورد؛ سعودی ها که به بهانه بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن، حملات همه جانبه ای را از زمین و هوا علیه مردم این کشور شروع کرده اند حاضر نیستند به اشتباه خود اعتراف کنند اما آینده، همه چیز را روشن خواهد کرد.

«فرزندان اویس» مستندی است با محوریت این اقدام طراحی شده از سوی غرب با مزدوری عربستان؛ در بخش نخست به تاریخچه یمن و حضور اقوام گوناگون در این کشور اشاره می شود و سپس دلایل اصلی مخالفت عربستان با خواسته مردم یمن و دلیل حملات گسترده علیه این کشور از سوی آل سعود طی گفت وگو با فعالان اجتماعی و سیاسی یمنی و دیگر کارشناسان بین المللی مورد کنکاش قرار می گیرد.

فرقه زیدیه حدود 11 در یمن حکومت می کردند ولی در نیمه دوم قرن بیستم رو به اضمحلال رفتند و افراد این فرقه به تدریجی به خاطر عقاید ضد استکباری و آمریکایی، به انزوا رانده شدند.

رهبر زیدی ها یعنی حسین الحوثی شهید شد و دولت یمن با پشتیبانی آمریکا و آل سعود دست به خون شیعیان زیدی آلوده کرد؛ اینها از جمله مواردی هستند که در «فرزندان اویس» به تهیه کنندگی و کارگردانی روح الله رفیعی در مورد آنها صحبت می شود.

این مستند برای پخش از شبکه افق در ساعت 22:00 روز شنبه 21 اردیبهشت ماه در نظر گرفته شده و تکرار آن هم ساعت 11:30 روز بعد روی آنتن می رود.

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد