1398/6/5
دهه عاشورایی شبکه افق
تصویر خبر
برنامه‌های مختلف ترکیبی، مستند و کوتاه برای پخش طی دهه اول محرم از شبکه افق سیما تدارک دیده شده است.
با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری دهه اول این ماه، برنامه‌های گوناگونی در قالب‌های ترکیبی، مستند و کوتاه برای پخش از شبکه افق سیما در نظر گرفته شده است.

پخش سخنرانی مذهبی در دو بخش، هر روز ساعت های 6:45 و 12:00 و ساعت 18:00 ارتباط زنده با کربلای معلی و همچنین پخش زنده مراسم عزاداری هیأت فدائیان حسین(ع) در اصفهان با مداحی سید رضا نریمانی هر شب ساعت 21:30 به مدت یک ساعت، از جمله این برنامه‌ها محسوب می‌شود.

همچنین مجموعه مستند «میراث مرثیه» با تهیه کنندگی سید مازیار هاشمی و کارگردانی مهدی زنگنه هم در 14 قسمت یک ساعته طی دهه اول این ماه روی آنتن شبکه افق می‌رود؛ این برنامه ساعت 22:30 روی آنتن می رود و در هر قسمت این مجموعه، علاوه بر گفت‌وگو با مداحان و کارشناسان شعر آیینی، بخش هایی از زندگی این شعرا به صورت داستانی به نمایش در می آید؛ هنرمندانی همچون ثریا قاسمی، رویا تیموریان، سیاوش طهمورث، محمدرضا علیمردانی، دکتر محمود عزیزی، نیما رئیسی و مجید آقاکریمی تهیه و تولید شده است و در هر قسمت به زندگی و آثار یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار تاریخ عزاداری مردم ایران که تاثیر بسزایی در آداب و رسوم عزاداری مردم در ایام محرم داشته‌اند، می‌پردازد.

«بشارت» عنوان مجموعه مستند دیگری است که در پنج قسمت 30 دقیقه ای آماده شده و موضوع آن زیارت نیابتی بیمارانی است که به سفر عتبات عالیات مشرف شده اند.

مجموعه «حسین سیدالشهداء» هم هر شب ساعت 21:00 از شبکه افق پخش می شود.

از دیگر مستندهایی که به مناسبت ماه محرم از شبکه افق پخش خواهد شد می توان به «مسجد آبی» اشاره کرد، این مستند در دو قسمت 45 دقیقه تهیه شده و به برگزاری مراسم مذهبی به ویژه عزاداری دهه اول محرم در مرکز فرهنگی اسلامی فرانکفورت می پردازد.

مستندهای تک قسمتی گوناگونی هم با حال و هوای سوگواری شیعیان در اقصی نقاط جهان و عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) طی دهه اول محرم روی آنتن شبکه افق می رود.

«هیئت زید شهید» مستندی درباره هیئتی به همین نام در خراسان رضوی که توسط افغانستانی های مقیم این استان تاسیس شده، «دلدادگان حسین»، «من به این خون ایمان دارم» روایتی از امام حسین(ع) در گفت وگو با جرج زکی الحاج شاعر و ادیب مسیحی، «معراج روح» مستندی درباره زندگی آیت الله بهاء الدینی، «شمع های روشن» درباره آیین و روسم عزاداری در بوشهر، «محرم ملکوت» پیرامون زندگی آیت الله خوشوقت، «مدح عشق» با موضوع عشق و ارادت اهل سنت به اهل بیت(ع) و «عزاداری در هند» درباره عشق و ارادت شیعیان هندوستان به امام حسین(ع)، از جمله این مستندها به شمار می روند که زمان پخش آنها هر شب ساعت 20:00 خواهد بود.

همچنین 10 عنوان میان برنامه به عنوان کار کوتاه هم با موضوع محرم و سوگواری امام حسین(ع) در این روزها روی آنتن شبکه افق خواهد رفت.


  

تلويزيون اينترنتي بصورت موقت در دسترس نمی باشد.