1398/4/16
مصطفی کواکبیان در برنامه زنده «جهان آرا»:
دلیل پاسخگو نبودن نمایندگان حزبی نبودن مجلس است
تصویر خبر
دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه نمایندگان مجلس خود را پاسخگو نمی‌دانند گفت: دلیل این امر، وابسته نبودن نمایندگان به یک حزب است البته اگر در دوره‌هایی برخی نمایندگان که در قالب حزب فعالیت می‌کردند پاسخگو هم نبودند، ضعف آن حزب بوده است.

 مصطفی کواکبیان شنبه شب در برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با اشاره به توقیف نفت‌کش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط دولت انگلستان اظهار کرد: آنها اشتباه بزرگی کردند و این کارشان به دستور آمریکا بوده است، اگر ببینیم که آنها اعلام پشیمانی نکرده و کشتی را آزاد نکنند، ممکن است به این نتیجه برسیم که باید مقابله به مثل کنیم.

وی افزود: معتقد هستیم اگر اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل کنند، باید برجام را حفظ کنیم البته فردا، افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در راستای کاهش تعهدات ایران انجام خواهد شد؛ اگر به این نتیجه برسیم که غربی‌ها به هیچ وجه به تعهدات خود پایبند نیستند، ضرورتی هم ندارد ما در برجام باقی بمانیم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه اروپایی‌ها نباید انتظار داشته باشند بدون اقدام مثبتی از سوی آنها، ایران همچنان در برجام بماند گفت: البته باید گفت اروپا هم دل خوشی از اقدامات ترامپ ندارند ولی اینکه جرأت ایستادگی در مقابل آمریکا را داشته باشند هم در خود نمی‌بینند.

وی ادامه داد: دوگانه مذاکره یا جنگ به هیچ وجه پذیرفتنی نیست ولی اگر منافع کشورمان اقتضا کند و تحریم ها را هم بردارند، مذاکره منتفی نخواهد بود به هر صورت در شرایط کنونی مذاکره را به صلاح نمی دانم.

کواکبیان با بیان اینکه امروز همه اتفاق نظر دارند که در خصوص برخورد اروپایی‌ها باید جدی‌تر برخورد کنیم گفت: هنوز هم معتقدم اگر منافع ایران در گرو حفظ برجام باشد، نباید از آن خارج شویم و البته نهادهای مختلفی در این زمینه تصمیم‌گیر هستند.

وی تصریح کرد: اگر رهبری همین امشب دستور خروج از برجام را صادر کنند همه قبول می‌کنیم و ایشان هم منافع کشور را در نظر دارند البته این را قبول ندارم که نهادها یا افرادی در مقابل دستورات رهبری مقاومت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دلواپسان اجازه ندادند شرایط به گونه‌ای پیش برود که قیمت دلار و همچنین مشکلات اقتصادی افزایش پیدا نکند گفت: عقیده دارم دلواپسان داخلی کمتر از مخالفان خارجی برجام عمل نکردند.

وی خاطرنشان کرد: از همان ابتدا با تخصیص دلار 4200 تومانی مخالف بودم، اینکه این ارز را به عده‌ای بدهند و آنها دلار را در مسیر صحیح خرج نکنند و سایر مشکلاتی که پیرو همین موضوع به وجود آمد.

کواکبیان در بخش دیگری از برنامه «جهان آرا» به مسائل پیرامون احزاب اصلاح‌طلب به خصوص در مجلس پرداخت و گفت: هیچ حزب اصلاح‌طلبی نگفته است لاریجانی بهتر از عارف است ولی مشکل ما این بود که افرادی داخل لیست امید شدند که با ما عکس یادگاری گرفتند ولی زنبیلشان را جای دیگری گذاشته بودند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری عنوان کرد: 30 بر هیچ انتخابات را بردیم ولی افرادی داخل لیست شدند که نه تنها با ما نبودند، بلکه بعدا علیه ما شدند؛ عقیده داریم هویتی به نام اصلاح‌طلبی داریم که نباید آن را مخدوش کنیم.

وی با بیان اینکه در انتخابات آینده نه لیستی ائتلافی با دولت می‌بندیم و نه به عنوان مثال خواهیم گفت علی لاریجانی کاندیدای بعدی ما برای ریاست جمهوری خواهد بود گفت: برخی اینگونه القاء می‌کنند که حضور مردم در انتخابات آتی کمرنگ است و نباید حضور پیدا کنیم، اما حقیقت این است که هشت ماه تا آن زمان باقی مانده و نباید به این زودی به چنین موضوعاتی دامن بزنیم.

کواکبیان با تصریح بر اینکه در هر شرایطی لیست ارائه نخواهیم کرد افزود: در نهایت اگر شرایط مساعد نباشد شاید لیست ارائه نشود ولی انتخابات را هم تحریم نمی‌کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هنوز نمی‌خواهیم بپذیریم کشور نیازمند حزب است نه فراکسیون و جناح؛ دولت و مجلس باید به سمت توسعه سیاسی حرکت کنند و راهکار این مسئله پا گرفتن تحزب در کشور است.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس خود را پاسخگو نمی‌دانند تصریح کرد: دلیل این امر، وابسته نبودن نمایندگان به یک حزب است البته اگر در دوره‌هایی برخی نمایندگان که در قالب حزب فعالیت می‌کردند پاسخگو هم نبودند، ضعف آن حزب بوده است هر چند عده‌ای تمایل دارند همواره وسط لحاف بخوابند و همین مسیر را طی کنند.

کواکبیان در ادامه به وضعیت اقتصادی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اینگونه نیست که دولت و مجلس کنونی کاملا با هم همسو هستند چه اینکه بارها اتفاق افتاده دولت به دنبال تصویب طرح و لایحه‌ای بوده ولی نمایندگان مجلس مخالف بوده‌اند.

وی گفت: هر چند عقیده داریم در آن زمان، روحانی خیرالموجودین بوده است ولی شرایط به گونه‌ای شده که حمایت‌هایمان به شرطی ادامه می‌یابد که حرف ما را هم گوش بدهند و درصدد بهبود اوضاع گام بردارند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه قبول ندارم اگر شخصی غیر از روحانی رأی می‌آورد وضعیت خرابتر می‌شد خاطرنشان کرد: اینگونه رجزخوانی‌های انتخاباتی را نباید ملاک و معیار تحلیل‌هایمان قرار دهیم البته هر نوع تلاشی که سبب شود مردم از حضور در انتخابات مأیوس شوند، در راستای تضعیف اقتدار نظام گام برداشته است.

وی ادامه داد: از لحاظ نظری این حق را داریم که با نظارت استصوابی مخالف باشیم ولی فعلا این چارچوب را پذیرفته‌ایم و باید در همین قالب عمل کنیم؛ برخی اصلاح‌طلبان دلشان خوش است که هیچ وقت در انتخابات حضور نیابند ولی اینگونه عملکردها نتیجه‌ای مثل انتخابات دومین دوره شوراهای اسلامی خواهد داشت، اینکه فقط 11 درصد مردم پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

کواکبیان با بیان اینکه شورای نگهبان می‌تواند نظارت گسترده‌ای بر انتخابات داشته باشد گفت: اگر چهار مرجع ذکر شده در قانون فردی را تایید صلاحیت کردند، دیگر نباید گفت تشخیص می‌دهیم که مراجع دیگری هم هستند و بر آن اساس نظر خواهیم داد.

نماینده مردم تهران در خانه ملت با اشاره به ماجرای نجفی شهردار سابق تهران عنوان کرد: از همان ابتدا اصرار داشتم که محسن هاشمی شهردار تهران شود ولی باید به این نکته توجه داشت که چه بسیار افرادی اینجا جانماز آب می‌کشیدند و حالا در خارج از کشور وضعیت دیگری دارند.

وی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس برای حل مشکلات اقتصادی چه کاری انجام داده‌اند گفت: می‌توانم فهرستی از طرح‌هایی ارائه کنم که حداقل خودم در آنها دخیل بوده‌ام ولی این مسائل روندی دارند و رأی هم نمی‌آورند، یکی از نگرانی‌های من این است که مجلس کنونی وقت‌های باطلی را برای بررسی موضوعاتی در جلسات غیر علنی اختصاص می‌دهند؛ لازم است قانون تصحیح شود و احزاب در کشور پا بگیرند تا در نهایت شاهد پاسخگو بودن نمایندگان باشیم.

کواکبیان افزود: جریانی که با لاریجانی کارد و پنیر بودند به او رأی دادند و بعد هم شرایط به وجود آمد که کمیسیون‌ها به آنها تحویل داده شد.

وی گفت: اگر اصلاح‌طلبی مثل کواکبیان طرحی برای حل مشکلات اقتصادی ارائه کرد، نمایندگان اصول‌گرا نباید برخورد جناحی با آن داشته باشند بلکه همه تلاش کنیم تا باری از دوش مردم برداشته شود.

 

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد