1398/4/16
علی نیکزاد در برنامه زنده «جهان آرا»:
در مورد مسکن مهر اطلاعات غلط به مسئولان ارشد دولت یازدهم دادند
تصویر خبر
وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: از روز نخست، اطلاعات غلط به مسئولان ارشد دولت یازدهم دادند که یکی از آنها همین ارتباط دادن 40 درصد تورم به اجرای طرح مسکن مهر بوده است.

علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم، مهمان برنامه یکشنبه شب «جهان آرا» شبکه افق با موضوع «بررسی وضعیت مسکن و اجاره‌نشینی» بود.

وی در گفت‌وگو با امیرحسین ثابتی مجری این برنامه با اشاره به زمینه‌های بروز معضلات فعلی در حوزه مسکن اظهار کرد: مسکن از اقتصاد کلان کشور تاثیر می‌پذیرد و نهادها و تصمیم‌های مختلفی در این زمینه دخیل بوده‌اند.

وی افزود: حوزه مسکن موتور محرکه اقتصاد محسوب می‌شود و تقریبا بیشتر لوازم و مصالح و نیز تمام خدمات مهندسی و نیروی انسانی برای ساخت خانه در داخل وجود دارد بنابراین در دوره‌ای که اقتصاد مقاومتی نیاز ضروری کشور محسوب می‌شود، حوزه مسکن می‌تواند به تولید اشتغال بیانجامد.

وزیر اسبق راه و شهرسازی وظیفه دولت را حمایت از ساخت مسکن سالانه برای یک میلیون خانواده دانست و تصریح کرد: شیوه این حمایت‌ها و تکلیف دولت در بخش شهری و روستایی توسط قانون مشخص شده است و شامل موارد مختلفی است ولی عدم وجود این حمایت‌ها موجب آشفتگی کنونی شده است.

وی ادامه داد: 134 رشته صنعتی با بخش مسکن مرتبط هستند بنابراین رونق در تولید مسکن، موجب رونق در صنایع  و خدمات مختلفی نیز می‌شود در واقع ساخت مسکن، آغازگر چرخه‌ای عظیم در اقتصاد کشور خواهد بود.

نیکزاد خاطرنشان کرد: هیچ نظارتی روی بازار مسکن وجود ندارد، هر کس به هر قیمتی می‌خواهد می‌فروشد و هر کس با هر قیمت دلخواه اجاره می‌دهد البته می توان با راهکارهایی این وضعیت را برطرف کرد.

وزیر اسبق راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات دولت کنونی برای مهار قیمت مسکن گفت: سوال اساسی اینجاست که چرا قیمت یک واحد آپارتمان در تهران باید متری 35 میلیون تومان باشد؟

وی تصریح کرد: لازم است در شرایط کنونی نمایندگان مجلس با دو فوریت به مباحثی همچون مالیات بر خانه‌های خالی، معاملات مکرر و مسائلی از این دست بپردازند ولی می‌بینیم هیچ نظارتی در این زمینه نیست و هیچ قانونی برای کنترل وضعیت موجود تصویب و به دولت ابلاغ نمی شود.

نیکزاد با اشاره به قانون مصوب 1387 با عنوان سامان دهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن گفت: این قانون هنوز نقض نشده و دست دولت را در واگذاری زمین های دولتی به صورت 99 ساله، ارائه تسهیلات ارزان قیمت و اعطای تخفیف برای کاهش قیمت مسکن ویژه افراد واجد شرایط باز می گذارد ولی این قانون اجرایی نمی شود.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم تصریح کرد: مسکن مهر یکی از مهمترین طرح های انبوه سازی بود که این صنعت را به سمت کاهش زمان، کاهش هزینه‌ها و سبک‌سازی پیش برد بنابراین دولت بعدی نباید این فرصت را از دست می‌داد و مجلس هم باید وظیفه نظارتی خود را انجام می‌داد.

وی با اشاره به تسهیلات کنونی در حوزه مسکن گفت: زمانی که تسهیلات لازم ارائه نشود و موجب بالانس شدن عرضه و تقاضا نگردد، مشکلاتی مانند امروز گریبان جامعه را می‌گیرد.

نیکزاد افزود: در کشور ما حدود 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد که حدود 500 هزار واحد فقط در تهران هستند البته عمده آنها خانه‌های لوکس هستند و مالکان آنها قصد سرمایه‌گذاری داشته‌اند.

وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: رونق حوزه مسکن زمانی اتفاق می‌افتد که تولید بالا باشد ولی قیمت هم افزایش نیابد.

وی با بیان اینکه می‌توان سامانه‌ای طراحی کرد که هر فرد یک خانه و یک ماشین داشته باشد و مازاد بر آن مشمول مالیات شود خاطرنشان کرد: معاملات مکرر هم دیگر مشکلی است که در کشور وجود دارد و نظارتی بر آن دیده نمی‌شود.

نیکزاد ادامه داد: اگر قرار باشد هر فردی که به سن قانونی رسیده باشد و با کد ملی بتواند یک خانه و یک اتومبیل را بخرد و بفروشد و برای مازاد بر آن مالیات بپردازد، به یقین چنین اقدامی موجب کاهش قیمت مسکن خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم گفت: در گذشته مصوبه‌ای داشتیم که مالیات بر مسکن مهر به صورت مقطوع 300 هزار تومان باشد و هدف از این قانون، کاهش قیمت تمام شده مسکن بود ولی اخیرا سازمان امور مالیاتی به آن قانون اعتراض کرده و این امر موجب می‌شود کسانی که خانه‌های مهر را تحویل گرفته‌اند بیشتر مالیات بپردازند.

وی ارائه مشوق برای مالکانی که خانه‌های خود را با مدت بیشتر از یک سال اجاره می‌دهند از دیگر راهکارهای کاهش قیمت مسکن دانست و افزود: در عین حال می‌توان با توجه به نرخ تورم، افزایش قیمت زمین و اجاره بها را نیز محدود کرد همچنین تعیین محدودیت برای معاملات مکرر هم ضروری است.

نیکزاد با بیان اینکه مسکن در دنیا کالای سرمایه‌ای نبوده و یک کالای مصرفی محسوب می‌شود گفت: اگر کسی بداند هر لحظه که بخواهد یک خانه در شأن خودش بخرد یا اجاره کند، اینگونه شاهد افزایش بی رویه قیمت مسکن نخواهیم بود بنابراین دولت، مجلس و قوه قضائیه باید همه تلاش خود را در این جهت معطوف کنند که مسکن از کالای سرمایه‌ای به مصرفی تبدیل شود.

وزیر اسبق راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: نهادهای زیر نظر رهبر معظم انقلاب مانند ستاد اجرایی فرمان امام در حال اجرای طرحی هستند که شامل ارائه زمین ارزان قیمت نزدیک به رایگان برای تولید مسکن است اما در این شرایط دولت هم باید به وظایف خود عمل کند.

وی تصریح کرد: اگر دولت همچنان این حرف خود را ادامه دهد که می‌خواهیم قدرت خرید مردم را بالا ببریم ولی وظایف نظارتی و اجرایی خود را انجام ندهد، همین وضعیت ادامه می‌یابد، وضعیتی که صاحبخانه شدن برای جوانان ایرانی تبدیل به یک رویا شده است.

نیکزاد با بیان اینکه دلالی مسکن یکی از دلایل مهم افزایش چند برابری قیمت خانه در شهرهای مختلف کشور است گفت: آورده‌ای که در زمان مسکن مهر از 5 میلیون شروع شد و به 12 میلیون رسید، در حال حاضر به چند برابر افزایش یافته است البته اگر هنوز هم دولت زمین لازم را تامین کند، تسهیلات ارزان قیمت ندهد و دیگر ابزارهای لازم را فراهم نکند، امکان ندارد افراد بی خانه صاحب مسکن شوند.

وزیر اسبق راه و شهرسازی ادامه داد: اگر این اقدامات با جدیت دنبال شوند به یقین قیمت مسکن کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در سال 1384 مطالعات گسترده‌ای برای حل مشکل مسکن صورت گرفت و در نهایت به قانون سامان‌دهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن انجامید گفت: می‌توان گفت این امر، مترقی‌ترین قانون برای حل مشکل خانه بوده است.

نیکزاد با اشاره به طرح مسکن مهر گفت: بر خلاف گفته برخی که این طرح را دخالت دولت در تولید مسکن می‌دانستند باید گفت چنین مسئله‌ای حقیقت نداشت بلکه دولت امکانات لازم را فراهم کرد و انبوه‌سازان هم با توجه به آن شرایط به دولت اعتماد کردند و وارد میدان شدند.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم با اشاره به ادعای برخی افراد مبنی بر تورم‌زا بودن طرح مسکن مهر خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح و با 42 هزار میلیارد تومان ساخت بیش از 4 میلیون مسکن آغاز شد و 16 میلیون نفر را پوشش داد، هیچ کس در ایران نبوده که بگوید من مسکن مهر را نمی‌خواهم در حالیکه اگر این خانه‌ها بد بودند کسی آن را تحویل نمی‌گرفت یا آن را پس می‌دادند.

وی تصریح کرد: از روز نخست، اطلاعات غلط به رئیس دولت یازدهم دادند که یکی از آنها همین ارتباط دادن 40 درصد تورم به اجرای طرح مسکن مهر بوده است.

نیکزاد در مورد نقش بانک‌ها در افزایش قیمت زمین و مسکن گفت: بانک‌ها به خرید زمین‌ می‌پردازند و واحدهای لوکس می‌سازند البته در حال حاضر بانک مرکزی تصریح دارد که بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند و به ساخت و ساز بپردازند هر چند دولت‌های قبلی زورشان به بانک‌ها نرسید.

وزیر راه و شهرسازی دولت دهم افزود: تجربه ما در دولت وقت این بود که بانک‌ها تسهیلات لازم را در اختیار روستانشینان و شهرنشینان قرار ندادند به همین دلیل دولت در نهایت تصمیم گرفت بانک مسکن با کمک بانک مرکزی تسهیلات لازم را ارائه دهد.

وی گفت: در طرح مسکن مهر، یک متر مربع بدون پروانه و نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان احداث نشده است در واقع آنچه انجام شد این بود که قیمت این خدمات کاهش یافت.

نیکزاد خاطرنشان کرد: در زلزله سرپل ذهاب آن ساختمانی که اسکلت اصلی‌اش باقی مانده بود همین طرح مسکن بود.

وزیر اسبق راه و شهرسازی در مورد ساخت مسکن در ونزوئلا عنوان کرد: زمانی که چاوز به ایران مسافرت کرد، همراه با یکی از مسئولان همراه او به بازدید از پرند رفتیم که موجب تعجب او شد و در نهایت منجر به درخواست ونزوئلا از ایران برای ساخت مسکن در این کشور شد.

وی گفت: مقرر شد توسط بخش خصوصی 35 هزار واحد مسکونی در ونزوئلا ساخته شود ولی چون بحث آبروی ایران در میان بود از طرف دولت کار نظارت را انجام دادیم؛ در این بین پول خوبی هم نصیب بخش خصوصی شد و بعد از آن هم شرکت‌های دیگری به ونزوئلا معرفی شدند تا 20 هزار واحد دیگر در این کشور ساخته شود.

نیکزاد خاطرنشان کرد: پیش از فتنه تکفیری‌ها در سوریه، استقبال گسترده‌ای از طرح مسکن مهر در این کشور وجود داشت، به عبارتی صادرات خدمات فنی و مهندسی از این طریق صورت می‌گرفت.

 

 

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد