1399/4/8
دانشجویان ایرانی؛ از همرنگی با غرب تا کنشگری فعالانه
تصویر خبر
پنجمین قسمت برنامه تلویزیونی «گذرنامه» پیرامون جایگاه و تاثیر دانشجویان ایرانی محصل در خارج از کشور، شنبه شب از شبکه افق پخش شد.

وقتی یک دانشجوی ایرانی برای تحصیل به کشوری خارجی می‌رود سایر دانشجویان و مردم آن کشورها چه نگاهی به او دارند؟ دانشجویان خارج کشور چقدر خودشان را نماینده ایران می‌دانند؟ آیا این دانشجویان تاثیری روی تصویری که از ایران در دنیا به نمایش گذاشته می‌شود داشته‌اند؟

اینها سوالاتی است که در پنجمین قسمت برنامه «گذرنامه» و با حضور دکتر مجتبی رضاخواه نماینده مجلس و از فعالان دانشجویی در آمریکا و دکتر مهدی بهمنی کارشناس بین‌الملل و دبیر اسبق اتحادیه دانشجویان اروپا و آمریکا به آنها پاسخ داده شده است.

در ابتدای برنامه، دکتر رضاخواه با اشاره به ویژگی‌های دوران دانشجویی ایرانیان در خارج از کشور اظهار کرد: تحصیل در کشورهای غربی قابل مقایسه با داخل کشور نیست زیرا به طور ناگهانی در موقعیتی قرار می‌گیریم که متفاوت با آن چیزی است که تاکنون داشتیم، تفاوت‌هایی از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی که بر همه ابعاد زندگی آدمی تاثیر می‌گذارد.

 

دانشجویانی که همرنگ جماعت غرب می‌شوند

وی افزود: از سوی دیگر، دانشجویان ایرانی دارای اعتقاداتی هستند که همراه خود به غرب برده‌اند و حالا با تفاوت‌هایی که وجود دارد، موجب می‌شود بخش قابل توجهی از دانشجویان با آن فضای متفاوت تقابلی پیدا نکنند و به تدریج همرنگ جماعت شوند و از فرهنگ خود فقط به برخی آیین‌ها بپردازند اما دانشجویان دیگری هم هستند که به اعتقادات خود پایبند می‌مانند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: گروه دوم علاوه بر حفظ اعتقادات خود، سعی می‌کنند دیگران را هم با این عقاید آشنا کنند البته برخی هم در این بین فرهنگ و مسائل دینی خود را بروز نمی‌دهند.

وی با اشاره به خاطرات حضور خود در آمریکا عنوان کرد: بخشی از کسانی که از اعتقادات خود دست می‌کشند، به دنبال پیشرفت در غرب هستند زیرا احساس می‌کنند چاره‌ای جز این ندارند.

رضاخواه گفت: ایرانیانی که خواستار کنش‌گری فعالانه در خارج کشور هستند، هم با موانع خارجی روبرو می‌شوند و هم موانعی از سوی دانشجویان ایرانی مخالف برایشان به وجود می‌آید.

 

کارکرد اصلی جنبش‌های دانشجویی ایرانیان در خارج، روشن نگاه داشتن شعله امید است

دکتر بهمنی هم در این گفت‌وگو با اشاره به مزدور بودن برای اجنبی در کنار نفاق و تحجر، سه عنصر اساسی ضربه به ایران در طول تاریخ بوده‌اند گفت: بخشی از مهاجرت‌های تحصیلی دانشجویان ریشه در این انگیزه دارد که جوانان امیدی به آینده ندارند، این همان ضربه‌ای است که برخی با اقدامات خود به نسل آینده وارد می‌کنند و در نهایت ضرر آن به کشور وارد می‌شود.

وی ادامه داد: این مثلث شوم در طول سده‌های اخیر تاکنون مشغول بکار بوده تا امید را در سرمایه‌های جوان کشور کمرنگ کند یا از بین ببرد و آنها را وادار به مهاجرت به خارج کشور کند، در این بین یکی از رسالت‌های جنبش‌های دانشجویی در خارج کشور، زنده نگاه داشتن این امید به پیشرفت و آبادانی ایران است تا به این ترتیب زمینه بازگشت متخصصان را به داخل فراهم کند.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه برخی از فعالان جنبش‌های دانشجویی در خارج کشور، به دلیل پرداختن زیاد به این مسائل از تحصیل باز مانده‌اند گفت: البته باید میان این دو کار تعادل برقرار کرد تا رسالت اصلی دانشجویی از بین نرود.

 

 

مشکلات خاص دانشجویان ایرانی دختر در اروپا

گفت‌وگوی اینترنتی با محمد صادق امینیان، دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا بخش دیگری از این برنامه بود.

وی در این ارتباط با اشاره به شناخت محدود از ایران در خارج از کشور به عنوان پرچمدار مبارزه با استکبار اظهار کرد: در این بین برخی اشخاص آکادمیک در دانشگاه‌های غربی به دنبال شناخت بیشتر از ایران و حتی کمک به دانشجویان ایرانی هستند ولی ممکن است در عموم مردم، این تصور وجود داشته باشد که ایران کشوری کاملا غیر دموکراتیک و بدون انتخابات است.

امینیان افزود: در این بین دانشجویان دختر که محجبه هستند بیشتر مورد پیش‌داوری قرار می‌گیرند آن هم به عنوان کسانی که کاملا سنت‌گرا بوده و از اصول مترقی پیروی نمی‌کنند.

برنامه «گذرنامه» با موضوع نقش و تاثیرگذاری انقلاب اسلامی در عرصه بین‌المللی، شنبه‌ها ساعت 22 به صورت زنده و با حضور کارشناسان حوزه‌های مختلف از شبکه افق پخش می‌شود.

علاقمندان به این برنامه می‌توانند از طریق شماره پیامکی 100085 انتقادات و پیشنهادات خود را ارسال کنند.


 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد