1398/3/22
داستان یک بمب که هیچ وقت فراموش نشد
تصویر خبر
مستند «بمب فراموش شده» با موضوع استفاده آمریکا از بمب اتمی در جنگ جهانی و تداوم فعالیت های هسته ای این کشور، طی روزهای شنبه تا سه شنبه هفته جاری از شبکه افق پخش می شود.

در ساعت 8:15 روز ششم آگوست 1945، بمب افکن نیروی هوایی آمریکا بمب اتمی موسوم به پسر کوچک را بر شهر هیروشیما منفجر کرد، سه روز بعد یعنی در 9 آگوست انفجار بمب مرد چاق در شهر ناگازاکی ژاپن انفجاری به شدت 21 کیلوتن تی ان تی ایجاد کرد.

در مجموع حدود 220 هزار نفر در ژاپن بر اثر این حملات جان خود را از دست دادند؛ آثار این انفجارها همچنان بر نسل های بعدی بازماندگان این حادثه تاثیر می گذارد.

با این حملات نام ایالات متحده به عنوان نخستین و تنها کشوری که از سلاح هسته ای برای حمله به کشور دیگری استفاده کرده در تاریخ جهان ثبت شد، در حال حاضر هم آمریکا با 1054 آزمایش هسته ای، رکورددار انجام اینگونه آزمایش ها در دنیاست.

مستند «بمب فراموش شده» درباره جنایت بزرگ آمریکا در بمباران اتمی شهرهای ژاپن است که در گفت وگو با شاهدان عینی حادثه روایت می شود همچنین با برخی فعالان ضد جنگ و ضد بمب اتم نیز مصاحبه شده است؛ در ادامه دلایل استفاده آمیکا از بمب هسته ای مورد توجه قرار می گیرد.

در بخشی دیگر از فیلم به فعالیت های هسته ای آمریکا و متحدانش اشاره می شود که هنوز ادامه دارد.

«بمب فراموش شده» با تهیه کنندگی و کارگردانی استیوارت اووربی در روزهای شنبه تا سه شنبه هفته جاری هر روز ساعت 17:30 روی آنتن شبکه افق می رود و تکرار آن هم ساعت 5:00 روز بعد پخش خواهد شد.

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد