1399/4/15
جنگ حقوقی راهکاری برای دفاع از منافع ملی
تصویر خبر
ششمین قسمت برنامه تلویزیونی «گذرنامه» با موضوع جنگ حقوقی و فرصتی برای دفاع از منافع ملی و مستضعفین جهان، از شبکه افق پخش شد.

ششمین قسمت برنامه تلویزیونی «گذرنامه» با موضوع «جنگ حقوقی؛ فرصتی برای دفاع از منافع ملی و مستضعفین جهان»، شنبه شب 14 تیرماه به صورت زنده روی آنتن شبکه افق رفت.

در این برنامه محمدهادی ذاکر حسین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران حضور یافت و به بیان توضیحاتی پیرامون این مسئله پرداخت.

او با اشاره به مفهوم عدالت کیفری بین‌المللی در عرصه جهانی اظهار کرد: این مفهوم با اقبال فزاینده‌ای مواجه شده و امروزه به یک پارادایم حاکم در روابط بین‌الملل تبدیل شده اس.

ذاکر حسین افزود: بر همین اساس، جنگ حقوقی در سطح روابط میان کشورها شکل گرفته تا از بروز دعوا و اختلاف جلوگیری شود و البته ساز و کارهای مختلفی هم برای این منظور پیش‌بینی شده اس.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نظام قضایی ایران هم دولت و قوه قضائیه را ملزم به پیگیری حقوق تضییع شده ملت ایران در عرصه بین‌المللی کرده است گفت: یکی از کمبودها این است که در حال حاضر، به این ساز و کارها به عنوان ابزاری برای ورود به جنگ حقوقی نگاه نمی‌کنیم و از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: در زمینه شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، پاسخ نظامی به آمریکا داده شد ولی به عرصه جنگ حقوقی ورود جدی نداشته‌ایم؛ شکایت به دیوان کیفری بین‌المللی هم ثمری ندارد زیرا ایران، آمریکا و عراق عضو این دیوان نیستند و این دادگاه صلاحیتی برای ورود به مسئله ندارد.

 

تبعیض در عرصه نظام کیفری بین‌المللی

بخشی از برنامه گذرنامه هم به گفت‌وگوی اینترنتی با ایوا وکوشیچ استاد دانشگاه اوتریخت هلند اختصاص داشت.

وی با اشاره به تشکیل دادگاه نورنبرگ برای رسیدگی به جنایات نازی‌ها بعد از جنگ جهانی دوم اظهار کرد: متفقین که پیروز جنگ بودند این دادگاه را بنیان نهادند بنابراین دیگر کشورها نقش چندانی در آن نداشتند.

وکوشیچ افزود: مشکل اینجاست که نظام بین‌المللی با هر دولتی به شکل یکسان برخورد نمی‌کند، در مورد یوگسلاوی دادگاه تشکیل شد ولی در مورد جنایت برخی دیگر از دولت‌ها اینگونه نبوده به عنوان مثال در مورد آمریکا چنین رویه‌ای وجود نداشته است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: دولت آمریکا به ویژه ترامپ ارتباط خوبی با دادگاه کیفری بین‌المللی ندارد البته رسانه‌ها و خبرنگاران آزاد در این زمینه افشاگری‌های زیادی داشته‌اند.

برنامه «گذرنامه» با موضوع نقش و تاثیرگذاری انقلاب اسلامی در عرصه بین‌المللی، شنبه‌ها ساعت 22 به صورت زنده و با حضور کارشناسان حوزه‌های مختلف از شبکه افق پخش می‌شود.

علاقمندان به این برنامه می‌توانند از طریق شماره پیامکی 100085 انتقادات و پیشنهادات خود را ارسال کنند.


 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد