1397/11/23
بررسی «کارنامه» چهل سالگی انقلاب در خوزستان
تصویر خبر
مستند «کارنامه» روایتی از چهار دهه توسعه و آبادانی خوزستان در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سه شنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

مجموعه چهل سالگی انقلاب، کاری از سیمای مراکز استانی صدا و سیماست که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تولید شده است.

«کارنامه» هم عنوان مستند سیمای مرکز خوزستان در این زمینه است؛ مستندی درباره چهار دهه تلاش برای ساختن استانی در جنوب ایران که ظرفیت های بی شماری در راستای تحقق توسعه پایدار دارد.

از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمی‌ترین منطقه فلات ایران محسوب می‌شود که پیشینه سکونت انسان در آن به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکل‌گیری تمدن عیلام در هزاره سوم قبل از میلاد، بازمی‌گردد.

آب فراوان رودهای کارون، کرخه و هندیجان، جراحی، مارون، اروندرود و دز که اکثراً جزو پرآب‌ترین رودهای ایران هستند و ساختار جلگه‌ای استان خوزستان، قابلیت بالقوهٔ کشاورزی فراوانی در آن ایجاد کرده‌است. جدا از کشاورزی سنتی و نیمه مکانیزهٔ محصولات سنتی (مثل برنج، گندم، مرکبات و صیفی‌جات)، نیشکر هم به صورت صنعتی در قالب طرح توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان در ابعاد جغرافیایی وسیعی کاشته شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

در این مستند ابتدا به تحولات بنیادینی که طی سال های اولیه بعد از انقلاب در خوزستان به وجود آمدند اشاره می شود و سپس پیشرفت های سنوات بعد مورد بررسی قرار می گیرد.

رضا سیادت کارگردان مستند «کارنامه» است که سه شنبه 23 بهمن ماه ساعت 23:00 و تکرار آن ساعت های 3:30 و 7:30 روز بعد از شبکه افق پخش خواهد شد.

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد