1397/2/27
استاد ایرانی بر قله ریاضی جهان
تصویر خبر
مستند «فصل آخر» با موضوع معرفی دکتر غفارزاده از دانشمندان به نام ریاضی جهان، چهارشنبه 26 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، ایران همواره سرزمینی نخبه پرور بوده که دانشمندان و نوابغ زیادی را به بشریت معرفی کرده است؛ این افراد در داخل یا خارج کشور مشغول فعالیت های علمی و پژوهشی بوده و نام ایران را بر سر زبان ها انداخته اند.

دکتر علی اصغر غفارزاده از جمله این افراد است، او خود را پژوهشگر دانش ریاضی معرفی می کند و توانسته است با ابداع روشی در انجام چهار عمل اصلی ریاضی، امکان محاسبه بدون محدودیت اعداد و ارقام بدون مراجعه به ماشین حساب و کامپیوتر را به انسان بدهد.

مستند «فصل آخر» روایتی است از زندگی این دانشمند برجسته اهل خراسان؛ این مستند طی 15 ماه فیلمبرداری و ساخته شده است.

حامد پویان سعی کرده است در مستند خود به زندگی این دانشمند ایرانی که چندان هم برای هم وطنانمان شناخته شده نیست بپردازد؛ دانشمندی که اکنون در پاریس کرسی علمی دارد.

نکته جالب توجه در مورد استاد غفارزاده این است که او با اینکه 60 سال در خارج از کشور به سر برده هنوز هم به آب و خاک مادری خود و فرهنگ ایرانی علاقمند بوده و سفرهایی به ایران دارد، بخشی از این مستند در ایران و در آرامگاه فردوسی فیلمبرداری شده و همچنین با برخی دوستان و همکاران ایرانی و خارجی غفارزاده هم گفت وگو شده است.

«فصل آخر» چهارشنبه 26 اردیبهشت ساعت 21:30 و تکرار آن ساعت 6:30 روز بعد از شبکه افق پخش می شود.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
23 نظر در انتظار تاييد