1397/10/22
اسارت تفنگداران آمریکایی در «جزیره فارسی»
تصویر خبر
مستند «جزیره فارسی» درباره دستگیری تفنگداران آمریکایی توسط سپاه پاسداران در خلیج فارس، شنبه 22 دی روی آنتن شبکه افق می رود.

ساعت ۱۶ سه شنبه ۲۲ دی ماه ۱۳۹۴ بود که دو فروند قایق جنگی آمریکایی حامل ۱۰ کماندو آمریکایی در پی ورود غیر قانونی به آب های سرزمینی ایران در حوالی جزیره فارسی، توسط نیروهای یگان دریایی سپاه پاسداران دستگیر شدند.

پس از انتقال تفنگداران آمریکایی در پایگاه نیروی دریایی سپاه، بررسی‌هایی درباره چرایی و چگونگی ورود غیرقانونی آنها آغاز شد البته همزمان مقامات سیاسی آمریکا در تماس‌های مکرر با مقامات سیاسی ایران با غیرعمدی خواندن اقدام شناورهای رزمی خود، آزادی تفنگداران آمریکایی خواستار شدند.

ایران پس از بررسی‌های فنی و عملیاتی در تعامل با مراجع ذی‌صلاح سیاسی و امنیت ملی کشور و مشخص شدن سهوی و غیرعمدی بودن ورود شناورهای رزمی آمریکا به آب‌های سرزمینی ایران و عذر خواهی آمریکا، ملوانان این کشور را آزاد کرد.

مستند «جزیره فارسی» روایتی است از اقتدار نیروی دریایی سپاه و تسلط کامل این نیرو بر آب های سرزمینی ایران؛ در این مستند با بعضی از فرماندهان سپاه در رده های مختلف پیرامون چگونگی این واقعه گفت وگو شده است.

این مستند به کارگردانی سیدمحمد علی صدری‌نیا و تهیه‌کنندگی هادی قاسمی را می توانید شنبه 22 دی ماه ساعت 22:30 از شبکه افق تماشا کنید.

تکرار «جزیره فارسی» هم برای پخش در ساعت های 2:30 روز یکشنبه و 7:30 روز دوشنبه در نظر گرفته شده است.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
166 نظر در انتظار تاييد