1398/2/22
«مثل پروانه عاشق» در کنار مبارزان افغانستانی
تصویر خبر
مستند «مثل پروانه عاشق» روایتی از زندگی شهید محمد حسین نیری، یکشنبه 22 اردیبهشت روی آنتن شبکه افق می رود.

مستند «مثل پروانه عاشق» روایتی از زندگی شهید محمد حسین نیری، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

او  با پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از نیروهای انقلابی فعال در حفظ امنیت و دستاوردهای انقلاب بود. با ورود امام خمینی (ره) به وطن در کمیته حفظ و حراست از  امام (ره) مشغول شد و پس از آن وارد کمیته‌های مردمی شد و به خدمت به انقلاب اسلامی پرداخت. سال ۱۳۵۸هنگام حمله شوروی سابق به افغانستان محمدحسین نیری نزد امام(ره) در قم رفت و برای حضور و مبارزه در کنار شیعیان افغانستان از ایشان کسب تکلیف کرد.  امام خمینی (ره)  با این امر موافقت و از مردم افغانستان حمایت کردند.

شهید نیری به همراه گروهی از دوستانش راهی این سفر پرخطر شد و به نیروهای مجاهد افغانستان پیوست. محمدحسین به خاطر اشرافی که به روحیات مردم افغان در محله زندگی خود پیدا کرده بود، خیلی زود در افغانستان جذب نیروهای جهادی شد و با جوانان مجاهد این خطه ارتباط برقرار کرد و آنها را به ایستادگی در مقابل متجاوزان تشویق نمود و خود در کنار افغان ها با رشادت و مردانگی مبارزه کرد.

سرانجام شهید محمدحسین نیری، شهریور ماه سال ۱۳۵۸در درگیری‌های اطراف هرات در منطقه چشمه روغنی، توسط خلقی‌های افغانستان هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید و همرزمانش پیکر پاکش را در کوهستان‌های افغانستان به خاک سپردند. مزار محمدحسین سال‌ها بی‌نشان بود و کسی از محل دقیق آن اطلاعی نداشت تا اینکه در سفر گروهی مستندساز به افغانستان، به طور اتفاقی، نشانی از مزارش به دست آمد که محل توسل شیعیان افغانستان بود.

«مثل پروانه عاشق» را می توانید یکشنبه 22 اردیبهشت ساعت 22:00 و تکرار آن را ساعت 11:30 روز بعد از شبکه افق تماشا کنید.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد