1397/5/15
«سفر به دیار پشتون ها» و نگاهی واقع گرایانه به مسئله جهاد اسلامی
تصویر خبر
مستند «سفر به دیار پشتون ها» روایتی از تمایز میان فرهنگ جهاد در اسلام با تروریسم، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، طالبان نام گروهی از شبه نظامیان روحانی مخالف دولت افغانستان است که دارای عقاید افراطی مذهبی و وابسته به مکتب مکاتب حنفی و وهابی هستند؛ گروهی که مدت ها زمام امور را در بخش های زیادی از افغانستان در دست گرفته بودند و جنایات بی شماری مرتکب شدند.

این قضیه سبب شد رسانه های غربی در یک بازه زمانی تقریبا بلند مدت، مسلمانان به ویژه گروه های جهادی را تنها با نام طالبان معرفی کنند، افرادی که هیچ منطقی را بر نمی تافتند و فقط به قتل و کشتار می پردازند.

واقعیت این است که همیشه منتظر بوده ایم تا لنز دوربین رسانه های غربی، تمام اتفاقات را در افغانستان و حملات تروریستی به تصویر بکشند، آنها هم با سر منشا بنیاد گرایی اسلامی این مسائل را منتشر کرده اند اما مستند «سفر به دیار پشتون ها» سعی دارد با پرداختن به چگونگی تشکیل طالبان، خط متمایزی بین جهاد و ترور بکشد.

داستان از شهر مزارشریف در سال 1390 شروع می شود، آنجا که مردم افغانستان در اعتراض به قرآن سوزی کشیش آمریکایی، تجمع کرده بودند ولی حادثه ای تروریستی، آن را به اتفاقی خون بار تبدیل کرد.

گروه مستندساز از این نقطه به دنبال ریشه یابی مسائلی از این دست در میان بزرگ ترین قوم افغانستان یعنی پشتون ها می رود.

گفت وگو با بزرگان قوم پشتون و نیز تصاویری از اتفاقات تروریستی در افغانستان، بخش های مختلف این مستند را تشکیل می دهند.

«سفر به دیار پشتون ها» به کارگردانی محسن اسلام زاده کاری از مرکز فرهنگی میثاق، دوشنبه 15 مرداد ساعت 20:30 و تکرار آن ساعت 8:30 روز بعد از شبکه افق پخش می شود.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
88 نظر در انتظار تاييد