1398/9/18
«خلیل آفریقا» مهمان شبکه افق شد
تصویر خبر
فصل نخست مستند «خلیل آفریقا» با موضوع فعالیت جنبش اسلامی نیجریه به رهبری شیخ ابراهیم زکزاکی، در 5 قسمت از شبکه افق پخش خواهد شد.

فصل اول مستند «خلیل آفریقا» که در پنج قسمت و با موضوع فعالیت‌های جنبش اسلامی نیجریه و رهبری آن شیخ ابراهیم زکزاکی ساخته شده و از هفته جاری روزهای یکشنبه روی آنتن شبکه افق می رود.

این مستند کاری است از موسسه روایت فتح به کارگردانی روح الله رفیعی که در هر قسمت به بخشی از تاریخ اسلام و تشیع در نیجریه و فعالیت جنبش اسلامی این کشور می پردازد.

قسمت اول این مستند درباره عثمان‌بن فودیو است؛ او در حدود ۲۰۰ سال قبل، ساختار یک حکومت اسلامی را در نیجریه بنا کرد که قریب به ۱۰۰ سال برپا بود که با نفوذ انگلیس و نفاق جریان­های سیاسی وابسته به بیگانه از بین رفته است. علی‌رغم اینکه این حکومت مالکی مذهب به­شمار می­رفت اما پارامترهای ولایت فقیه را هم دارا بود.

به گفته کارگردان اثر، در قسمت‌های بعدی به شیخ ابراهیم زکزاکی و جنبش اسلامی نیجریه در سال‌های اخیر پرداخته شده است به طوری که در قسمت دوم راز یک ملاقات و آنچه بین شیخ زکزاکی و حضرت امام(ره) اتفاق افتاده بازگوز می شود و چگونگی تأسیس جنبش اسلامی نیجریه توسط شیخ زکزاکی به تصویر کشیده شده است.

بعد از آن به چرایی مخالفت‌های رژیم صهیونیستی و امریکا با این جنبش خواهیم رسید و نوع مواجهه جریان بوکوحرام با جنبش اسلامی نیجریه مورد بحث قرار می گیرد که البته این ماجراها خرده‌روایت‌های جذابی دارد که هر کدام از آن‌ها یکی از قسمت‌های مستند را تشکیل می‌دهند.

مستند خلیل آفریقا در ۱۰ قسمت و در دو فصل پنج قسمتی تهیه شده که فصل اول آن از شبکه افق خواهد شد.

زمان پخش این مستند، یکشنبه ها ساعت 22 است و روز بعد ساعت 17:30 هم تکرار آن روی آنتن می رود.


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد