1397/1/27
«خاطرات نارنجی» آمریکایی ها در ویتنام
تصویر خبر
مستند «خاطرات نارنجی» با موضوع آسیب های استفاده آمریکا از عامل نارنجی در جنگ ویتنام بر روی سربازان این کشور، دوشنبه 27 فروردین از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، «خاطرات نارنجی» داستان سفر گروهی از فرزندان سربازان آمریکایی است که در جنگ ویتنام حضور داشته اند، آنها به کشوری می روند که روزگاری پدرانشان در آنجا می جنگیدند اما هنوز نمی دانند چرا!

در طول این جنگ 2.5 میلیون سرباز آمریکایی شرکت داشتنتد و ارتش ایالات متحده سرانجام در سال 1972 ویتنام را ترک کرد.

اما حقیقت پشت پرده این جنگ پس از آن آشکار شد، زمانی که همگان دریافتند ارتش آمریکا جنایات بی شماری علیه مردم ویتنام و همچنین سربازان خود روا داشت که یکی از آنها استفاده از عامل نارنجی است.

وقتی سربازان آمریکایی از این جنگ بازگشتند، نمی خواستند خاطراتشان را مرور کنند اما آنچه در این کشور برایشان رخ داده بود غیرقابل فراموش کردن بود؛ کسانی که این روایت را انجام می دهند فرزندان کسانی هستند که در معرض عامل نارنجی قرار گرفته اند و امروز، دارای مشکلاتی جسمی هستند که ناشی از یک اقدام پنهان ارتش آمریکا بود.

عامل نارنجی نام سمی بود که ارتش آمریکا برای از بین بردن پوشش گیاهی در مناطق عملیاتی استفاده می کرد ولی همین سم بیماری های مختلف را در بین سربازان این کشور ایجاد کرد به طوری که تا سال ها بعد، فرزندان همان سربازان، ناقص الخلقه به دنیا می آمدند.

«خاطرات نارنجی» کاری است از وحید فرجی به عنوان کارگردان که در مرکز فرهنگی میثاق تهیه شده و ساعت 18:00 دوشنبه 27 فروردین از شبکه افق پخش می شود.

تکرار این مستند را می توانید ساعت 4 روز بعد از همین شبکه ببینید.

 

 


  

Text to Identify
متن امنيتي جديد
123 نظر در انتظار تاييد