قصه های انقلاب
چله خون

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و پشتیبانی ملت، یکی از زرین ترین ورق های تاریخ کشور ایران است که خود، کتابی عظیم از فداکاری ها، شجاعت ها و تلاش برای بقا و سرافرازی دین مبین اسلام به شمار می رود.

انقلاب مردم ایران دارای نقاط عطف مختلفی است، از قیام 15 خرداد 42 در تهران تا 22 بهمن 57، می توان به گذرگاه های حساسی از تاریخ انقلاب پرداخت که هر یک، نقش مهمی در پیروزی نهضت داشتند.

قیام 19 دی ماه مردم قم در سال 1356 از جمله این نقاط عطف تاریخی محسوب می شود؛ قیامی برآمده از مردم و برای حمایت از رهبری دینی نهضت اسلامی؛ در آن روز، مردم قم در پی توهین رژیم به امام خمینی(ره) به خیابان ها آمدند و مزدوران شاه هم بی رحمانه به سوی آنان آتش گشودند.

رژیم شاه بر این تصور بود که با این اقدام سختگیرانه و خشونت آمیز، قیام را در نطفه خفه کرده اما نمی دانست چله نشینی ایرانیان باز هم جواب می دهد و پس از آن قیام تبریز و بعد از آن هم ... و این چنین شد که انقلاب به پیروزی رسید و مردم قم، طلایه دار انقلاب شدند.

مجموعه «قصه های انقلاب» مستندی آرشیوی است که از تکنیک کامیک موشن برای بازسازی وقایع تاریخی بهره می برد که در این قسمت به قیام 19 دی اختصاص خواهد داشت و همچنین به تبعات آن یعنی چهلم شهدای قم و قیام مردم تبریز هم اشاره دارد.

مهدی شاه محمدی تهیه کننده و کارگردان این مجموعه است که دوشنبه 20 دی ماه ساعت 22:10 از شبکه افق پخش می شود.

ebmed-type
174.3 MB
Text to Identify
متن امنيتي جديد
18 نظر در انتظار تاييد