پازل
20 هزار فرسنگ زیر دریا

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، بیست و دومین قسمت مستند «پازل» به فناوری بومی ساخت باتری های زیردریایی در ایران می پردازد.

یکی از بخشهای مهم که باتری ها در آن نقشی حیاتی دارند، زیردریایی‌ها هستند؛ جمهوری اسلامی ایران در دهه 1370 شمسی با خرید 3 فروند زیردریایی از روسیه به جمع دارندگان شناور زیر سطحی در دنیا پیوست، این زیردریایی ها از جمله شناورهای زیر سطحی دیزل الکتریک هستند که برای تامین بخشی از نیروی خود به باتری نیاز دارند. به طور معمول این زیردریایی ها با 2 ردیف 120 تایی از باتری مجهز شده اند که وظیفه تامین نیروی موتور الکترونیکی زیردریایی را بر عهده دارند.

به گفته مسئولان نیروی دریایی ارتش، صنایع دفاعی ایران موفق شده اند تا با موفقیت این باتری ها را نیز در داخل کشور به تولید رسانده و از آنها در زیردریایی های مذکور استفاده کنند.

این حرکت مثبت ادامه پیدا کرده و در زیردریایی های ایرانی غدیر نیز شاهد استفاده از باتری های ایرانی هستیم و به نظر می رسد زیردریایی های کلاس متوسط ایرانی نیز با همین باتری های داخلی تغذیه شوند.

نسل قبلی زیردریایی‌های ایرانی یعنی کلاس غدیر از جمله زیردریایی‌های سبک است که ماندگاری آنها در حدود دو هفته است و عدد 35 روز یا به عبارتی پنج هفته در دریا نشان از افزایش بیش از دو برابری میزان ماندگاری زیرسطحی‌های ایرانی است.

«پازل» با تهیه کنندگی و کارگردانی روح الله رحیمی، سه شنبه 21 دی ساعت 18:30 از شبکه افق پخش خواهد شد و تکرار آن ساعت 8:00 روز بعد روی آنتن می رود.

 

ebmed-type
72.1 MB
Text to Identify
متن امنيتي جديد
81 نظر در انتظار تاييد