هوای تازه

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، شصت و چهارمین قسمت برنامه «هوای تازه» به طرح حفاظت از فوک دریایی دریای خزر می پردازد.

فوک کاسپین تنها پستاندار درياى کاسپين یا همان خزر است که در گذشته به وفور در سواحل درياى شمال ايران ديده مي شد؛ اين جانور بى آزار و زيبا که شاخص سلامت درياى خزر محسوب می شود هر سال از شمال خزر به نيمه جنوبی اين دريا به دنبال گله های ماهی پيمايش و مهاجرت مى کند.

زيستگاه فوک هاى کاسپين در آبهای هر پنج کشور حاشيه خزر بسته به جمعيت ماهی هاى کوچک و سواحل امن و پاکى آب دريا گستردگى دارد اما فوک هاى خزر به وفور در تور صید ماهى به ويژه تورهاى صيد ماهيان خاويارى اسير مي شوند.

اين اتفاق در کنار آلودگى بيش از حد آب درياى خزر از مهمترين عوامل حذف فوک ها از طبيعت است به گونه اى که جمعيت آنها تا حد نگران کننده اى طی دهه هاى اخير کاهش داشته و تنها پستاندار درياى خزر در لبه انقراض ابدى قرار گرفته است.

در سالهاى اخير و با نتيجه تلاش هاى ارزشمند مرکز فوک «لِنى هارت» واقع در جزيزه آشوراده، فوک هايى که در تور صيادان اسير مي شوند توسط آنها به ويژه در استان گلستان و بندر ترکمن تحویل مرکز لنی هارت شده و پس از احياى مجدد در دريا رهاسازى مي شوند و به خانه اصلى شان باز مي گردند؛ نتايج کار این مرکز در ارتباط با حفظ بازمانده بسيار اندک فوک ها به وضوح در اين بخش از درياى خزر قابل مشاهده است.

برنامه «هوای تازه» با تهیه کنندگی علی وفایی زاده، پنجشنبه 13 آبان ساعت 20:30 و تکرار آن روز بعد ساعت 13:00 از شبکه افق پخش می شود.

انتهای پیام/

ebmed-type
146.7 MB
Text to Identify
متن امنيتي جديد
78 نظر در انتظار تاييد