عصر
نگاهی انتقادی به وضعیت ایران شناسی در جهان امروز - پدرام خسرونژاد

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، سی و نهمین قسمت برنامه تلویزیونی «عصر» با موضوع نگاهی انتقادی به وضعیت ایران شناسی در جهان امروز و بررسی کارکردهای نوین این رشته در خدمت به مصالح ملی و با حضور دکتر پدرام خسرونژاد روی آنتن می رود.

پدرام خسرو نژاد تحصیلات عالی خود در رشته های نقاشی و پژوهش هنر را در دانشگاه های ایران به انجام رساند سپس برای تکمیل تحصیلات راهی فرانسه شد تا دکترای خود را در رشته «مردم شناسی فرهنگ اجتماعی» از مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعیِ سوربن دریافت کند؛ وی سپس مدتی در آکسفورد به تدریس پرداخت و در دانشگاه معتبر St Andrews اسکاتلند عضو هیات علمی شد.

استفاده از ظرفییت های هنرهای تصویری در پژوهش های انسان شناسانه، یکی از ویژگی های پروژه های تحقیقاتی است که وی در بکار گرفتن آن تمایز می یابد؛ مشارکت در برنامه های فرهنگی- هنری معرفی ایران پس از انقلاب و دوره دفاع مقدس در خارج از کشور از جمله جالب توجه ترین طرح های تحقیقاتی وی به شمار می رود.

همچنین توجه به باورهای مذهبی اقوام ایرانی در طول تاریخ در کنار دیگر روایت های بکر و بعضا ساختار شکنانه به موضوعات مورد توجه وی جلوه خاصی بخشیده است.

از جمله تالیفات او می توان به سینمای دفاع مقدس ایران و فرهنگ شیعه و هنرهای تصویری مرتبط با آن اشاره کرد.

وی اکنون در دانشگاه ایالتی اوکلاهما بخش ویژه مطالعات ایزان شناسی و خلیج فارس را اداره می کند.

برنامه تلویزیونی «عصر» با تهیه کنندگی و اجرای نادر طالب زاده را می توانید پنجشنبه 23 دی ماه ساعت 22:00 و تکرار آن را ساعت های 10:30 و 16:00 روز بعد از شبکه افق ببینید.

 

ebmed-type
88.2 MB
Text to Identify
متن امنيتي جديد
41 نظر در انتظار تاييد